LONDON/NJUJORK, Cijene nafte porasle su danas na međunarodnim tržištima, podstaknute zabrinutošću zbog snabdijevanja, a podršku im pružaju i očekivanja da će Evropska centralna banka pojačati likvidnost u evrozoni kako bi podržala ekonomski rast.
Cijena barela sirove nafte na londonskom je tržištu porasla 61 cent, na 117,81 dolara. Na američkom je tržištu barel poskupio 52 centa, na 99,23 dolara. Tržišta je podržala zabrinutost za snabdijevanje s obzirom na nastavljene napetosti na Bliskom istoku, posebno u Siriji i Iranu. “Važno je ukazati da cijene podupiru napetosti u vezi sa snabdijevanjem čiji je pak uticaj na stvarnu proizvodnju za sada uglavnom prigušen”, tumači Andrey Kryuchenkov iz VTB Capitala.
Pažnja je sada usmjerena na Evropsku centralnu banku koja je danas u skladu s očekivanjima zadržala kamatne stope u evrozoni na 1,0 odsto. Ulagači sada očekuju signale o novim injekcijama likvidnosti za evropski bankarski sistem. “Monetarni višak likvidnosti ublažava finansijske teškoće u evropskom bankarskom sektoru, pa ove godine nećemo imati bankovnu krizu a smanjuju se i prinosi na italijanske i španske obveznice”, tumači analitičar DnB NOR-a Torbjoern Kjus. “To špekulativnom kapitalu olakšava kupovinu ugovora za isporuku nafte”, pojašnjava. Tržišta takođe žele znati je li ECB spreman pomoći Grčkoj. U noći na četvrtak čelnici grčkih političkih stranaka nisu uspjeli usaglasiti stajališta o svim zahtjevima međunarodnih zajmodavaca.
U međuvremenu je Organizacija zemalja-izvoznica nafte danas u redovnom mjesečnom izvještaju snizila prognozu o rastu potražnje za naftom u svijetu u ovoj godini za 120 hiljada barela dnevno, na 940 hiljada barela dnevno. Potražnja će u ovoj godini rasti sporije no što se dosada očekivalo zbog dužničke krize u evrozoni i visokih maloprodajnih cijena, pojašnjavaju u OPEC-u. Odvojeno je naftni kartel na svojoj internetskoj stranici danas objavio da je cijena barela referentne korpe njegove nafte u srijedu iznosila 115,18 dolara, što znači da je bila za 50 centi viša nego u utorak. Hina
Komentariši