BRISEL, Najbogatiji region u Evropskoj uniji grad London je sedam puta bogatiji od najsiromašnijeg Sjeverozapadnog regiona u Bugarskoj, pokazalo je najnovije istraživanje statističke agencije EU – Eurostata.
U studiji koja je detaljno istraživala podijeljenost evropskog bloka na bogati zapad i siromašni istok, utvrđeno je da se 20 najsiromašnijih regiona nalazi u bivšim komunističkim državama iz istočne i centralne Evrope Bugarskoj, Rumuniji, Poljskoj i Mađarskoj, koje su se pridružile EU 2004, odnosno 2007. godine. Sa druge strane, regioni u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Holandiji i Danskoj spadaju u najbogatije.
London, evropska finansijska prijestonica, kao najbogatiji evropski region ima proizvodnju po glavi stanovnika koja iznosi 334 procenta od prosjeka EU ili 49.100 evra godišnje. Za razliku od Londona najsiromašniji region u Bugarskoj ima tek 26 procenata evropske prosječne proizvodnje po glavi stanovnika ili 6.400 evra.
Prema istraživanju Eurostata, druga najbogatija regija poslije Londona je Luksemburg sa 275 odsto, a za njim slijede Brisel sa 221 procentom i Hamburg sa 192 odsto prosjeka EU. Prag je na petom mjestu sa 172 procenta od prosječne proizvodnje EU po glavi stanovnika i jedini od centralnoevropskih regiona se nalazi na listi 20 najbogatijih regiona u EU, a slijedi Pariski region sa 169 procenata.
Među 41 regionom koji imaju iznad 125 procenata prosječne proizvodnje po glavi stanovnika u EU je devet regiona u Njemačkoj, po pet u Holandiji i Velikoj Britaniji, četiri u Austriji, po tri u Španiji i Italiji, po dva u Belgiji i Finskoj i po jedan region u Češkoj, Danskoj, Irskoj, Grčkoj, Francuskoj, Slovačkoj i Švedskoj i Luksemburg. Najsiromašniji regioni su redom svi smješteni u Bugarskoj i Rumuniji. Pored Sjeverozapadnog regiona u Bugarskoj, koji je najsiromašniji, tu su i Sjeveroistiočni region u Rumuniji i Sjevernocentralni region u Bugarskoj, koji imaju samo 27 odsto prosječne proizvodnje po glavi stanovnika u EU.
Među 66 regiona koji imaju manje od 75 procenata prosječne proizvodnje po glavi stanovnika u EU je 15 regiona u Poljskoj, po sedam u Grčkoj i Rumuniji, po šest u Bugarskoj, Češkoj i Mađarskoj, po četiri u Italiji i Portugalu, tri u Slovačkoj, dva u Francuskoj (oba su prekomorski departmani) i po jedan u Španiji, Sloveniji i Velikoj Britaniji, Estoniji, Letoniji i Litvaniji.
Regionalno bogatstvo će biti veoma važan faktor za raspoređivanje pomoći iz budžeta EU koja sada iznosi 125 milijardi evra godišnje. U sutudiji Eurostata 27 država članica EU podijeljeno je na 271 region, pa je tako Luksemburg bio region za sebe, dok je, na primjer, Holandija podijeljena na 12 regiona. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.