Najjeftiniji mobilni internet u Izraelu, a u BiH najskuplji u regionu

BANJALUKA – Najjeftiniji mobilni internet koriste stanovnici Izraela od četiri centa po 1 GB, a najskuplji oni koji žive na ostrvu Sveta Helena koji prosječno plaćaju 41,06 dolara za isti paket podataka. U region, BiH ubjedljivo nosi neslavnu titulu zemlje sa najskupljim mobilnim internetom, sa prosječnom cijenom od 2,82 dolara po gigabajtu.

internet
Foto: Pixabay

Ovu računicu je pripremila internet  stranica Cable.co.uk, koja je objavila izvještaj o globalnom tržištu mobilnog interneta u kojem su analizirane 233 zemlje i prikupljeni podaci o cijenama mobilnih podataka u tim zemljama. Izvještaj ovog internet sajta se zasniva na cijeni 1 GB mobilnih podataka.

Tako su njihova istraživanja pokazala da najnižu cijenu mobilnih podataka ima Izrael, čiji građani plaćaju samo 0,04 dolare za 1 GB mobilnog interneta.

Nakon Izraela, na drugom je mjestu Italija, gdje 1 GB mobilnih podataka u prosjeku košta 0,12 dolara. Na trećem mjestu je San Marino sa 0,14 dolara za 1 GB, dok je na Fidžiju cijena 0,15 dolara. Peto mjesto zatvara Indija, gdje je cijena 0,17 dolara.

U izvještaju je navedeno da se niske cijene spomenutih zemalja mogu pripisati jednom od dva faktora – izvrsnoj infrastrukturi ili velikoj potrošnji mobilnih podataka.

U izvještaju je takođe navedeno da sa prosječnom cijenom od 41,06 dolara, otok Sveta Helena ima najskuplji mobilni internet na svijetu. Ova država administrativno pripada britanskom prekomorskom teritoriju Sveta Helena, Ascension I Tristan da Cunha.

Cijena 1GB mobilnog interneta na Falklandskim ostrvima je 35,45 dolara, u državi St. Thomas and Principe cijena je 29,49 dolara, u Tokelauu 17,88 dolara, dok listu najskupljih zemalja s mobilnim internetom zatvara Jemen po cijeni od 16,58 dolara za 1 GB.

Na ovoj internet stranici su analizirali i situaciju u regionu. Ona je pokazala da stanovnici BiH plaćaju ubjedljivo najskuplji internet sa prosječnom cijenom od 2,82 dolara za 1 GB mobilnih podataka. Iz BiH, je Hrvatska sa prosječnom cijenom od 1,84 dolara, zatim Slovenija sa cijenom od 1,62 dolara.

Pročitaj više:  Branković: “BH Telekom” i HT Mostar spremni za prodaju

U Makedoniji građani za 1 GB mobilnih podataka plaćaju 0,92 dolara, u Srbiji je prosječna cijena od 0,76 dolara, dok najjeftiniji mobilni internet plaćaju građani Crne Gore sa cijenom od 0,70 dolara.

CAPITAL: V.Popović

Comments

8 komentara na na “Najjeftiniji mobilni internet u Izraelu, a u BiH najskuplji u regionu”

  1. bacuska Avatar
    bacuska

    Ali zato direktorica Mtela-a dijeli drva po Drvaru…

  2. Zule Avatar
    Zule

    Nije tačno. Pretplata NET XS+ za 20GB plaća se 19 KM mjesečno. Slično je i u BH Telekomu. 19:20:1.91=0.5 $ po 1GB . Zar je teško provjeriti.

  3. Ratko Avatar
    Ratko

    Pošto je BH telekom izbacio veoma solidne “extra” pakete koji su stvarno, posebno na početku, bili za svakoga, imali su sve moguće kombinacije, a puno niže cijene nego mtel, onda je i mtel poslije nekog vremena pojačao pakete i spustio cijene, ali i dalje mtel nema paket koji ima dobru kombinaciju minuta (pozivi na sve fiksne i mobilne mreže) i interneta, a da ne oderu kožu…može puno minuta ili puno interneta ili deranje kože pa se dobije oboje! Pa onda one fore 50% tri mjeseca, pa ovo pa ono…užasno me nerviraju i zato sam broj prebacio na BH telekom mrežu i ako uvijek težim da koristim i kupujem naše proizvode tj. iz Republike Srpske ili Srbije jer, ne samo što sam Srbin, već je Srbija do sada prebacila desetine miliona evra pomoći u RS, donacija, a ne kredita! Ostale države oko nas samo gledaju kako da izvuku lovu od nas…

  4. Goran Avatar
    Goran

    Ratko, možda je Srbija prebacila milione donacija, ali to je djelić onog šta je izvukla. Telekom je jedan od kanala.

  5. Ratko Avatar
    Ratko

    Gorane, da, tačno je da se puno robe uvozi ovdje iz Srbije, tačno je da su kupili mtel i da i tako zarađuju na nama…ali kada zaškripi kod nas oni šalju donacije, a ne kredite! A koliko donacija dobijamo recimo iz Hrvatske? Koliko ja znam mi naravno puno uvozimo i od njih i NARAVNO puno kupujemo robu od braće Hrvata, a koliko se sjete da doniraju nama naša braća Hrvati? Ako se sjećate kakva je borba bila da se cigarete iz Rovinja nastave uvoziti kod nas po povlaštenim cijenama kada je došlo do problema kada su ušli u EU pa je prestao da važi neki stari sporazum sa BiH! Hej molim te, ta veoma važna roba cigarete!!! A kako nam radi tvornica cigareta u BL?
    Ista je stvar sa našim velikim prijateljima Slovencima, mi takođe veoma puno volimo njihove proizvode.

    Često se spominju ogromne donacije iz EU, a oni lijepo daju neku lovu, često je to donacija-kredit, a i ako je donacija onda je to uloženo tako da rade njihove firme na nekom projektu, a kada se završi taj projekat to će i njima ići u korist za poslovanje ili za ko zna šta drugo…

  6. Goran Avatar
    Goran

    Ratko, ne znam ko smo to mi, a ni ko su oni u rečenici “kad zaškripi kod nas oni šalju donacije”. Pa valjda si punoljetan. Ni ja ni ti ne znamo dilove između ace i baje. Na ovoj planeti niko ništa ne poklanja za džaba. Npr. jesi li siguran da iza poklanjanja Ljubije fiktivnoj firmi u Njujorku ne stoji neko iz Srbije. Ja nemam informaciju ko tu kupi kajmak, ali znam da je investitor nepostojeći. Srbija poklanja resurse kinezima, Fiatu, Rio Tintu i ko zna kome još, ali ne znamo koliki je IMT u tim dilovima. Valjda smo dosad naučili da našim liderima nije stalo ni pod nokat za obični narod. A priča mi i oni je samo za mobilizaciju nacionalnog glasačkog korpusa pred izbore.

  7. Ratko Avatar
    Ratko

    Ja samo znam da mi, govorim za sebe i ostale Srbe, za tebe ne znam šta si, uvijek smo naj**** kada nismo znali ko smo mi, a ko su oni tj. kada smo bili braća i “isti” sa svima…a naravno biznis ne poznaje granice, naciju, vjeru i ako se i u biznisu gleda ko je ko pa recimo većina uvoza u BiH ide preko Hercegovine, nešto se pitam zašto je to tako i to često ruta HR-Hercegovina ili direktno Njemačka – Hercegovina, ovo je samo jedan primjer…ali važno je da preko Republike Srpske ide malo toga!

  8. Goran Avatar
    Goran

    Hercegovina je čitav rat bila preko Hrvatske povezana sa Evropom i dok su plemena ratovala i uglavnom bila odsječena od svijeta, mnogi hercegovci su pravili biznis. A ovo ko smo mi, a ko oni je uvijek relativno. U praksi to funkcioniše da gazde “poklanjaju” ili investiraju državne pare iz budžeta, a protuuslugu naplaćuju u svoj džep. To se zove patriotizam.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts