BEOGRAD, Koliko puta ste u svom okruženju čuli ili i sami postavili pitanje “imaš li nekoga da mi preporučiš – tražim kvalitetnog radnika”?
Suština stvari je da je traženje pouzdanih i kvalitetnih kadrova težak posao.
Posao koji oduzima puno vremena i novca, zahtijeva strategijsko promišljanje i ukoliko se ne riješi na pravi način, može predstavljati prepreku za puni razvoj potencijala firme.
Osim putem Nacionalne službe zapošljavanja, postoje suštinski još 3 načina traženja zaposlenih.
Prvi način je putem rođačkih, prijateljskih, partijskih i sličnih veza. Izuzetno je rizičan i na srednji i duži rok štetan i poguban. Često je prisutan u državnom i javnom aparatu. Ovo je način koga se treba kloniti.
Drugi način traženja zaposlenih, u velikoj mjeri zastupljen u privatnim firmama, je zapošljavanje po preporuci. Ovaj način često može dati odlične rezultate, ali je strateški nepouzdan, jer se oslanja na kontakte iz vašeg okruženja, a to je resurs koji ima svojih granica. Trebalo bi ga koristiti u razumnoj mjeri.
I konačno, treći način traženja zaposlenih je putem javnog konkursa. Naravno, ovo nije ništa novo. Decenijama unazad postojali su javni konkursi za zapošljavanje, oglašavani uglavnom u štampanim medijima. Sam proces je najčešće bio rezervisan za velike kompanije, jer je zahtijevao čitave sektore posvećene tom zadatku. Ono što jeste novo je da je, zahvaljujući revoluciji interneta,ovaj “luksuz” sada dostupan svim kompanijama. I ne samo što je lako dostupan i pouzdan na duži rok, već je izuzetno efikasan i nikad brži.
Kako to u praksi izgleda?
Oglašavanje konkursa na sajtu je izuzetno jednostavno. Nakon par popunjenih formulara konkurs je spreman za objavu. Od početka postavke oglasa do prvih prijava dijeli vas najviše 30 minuta.
Kada ste riješili pitanje prijava, sljedeći problem koji se nameće je “Kako pregledati toliki broj prijava?”. Sve što je potrebno je da pored uslova konkursa sastavite i upitnik sa pitanjima na koje će zainteresovani kandidati odgovarati. Najčešća pitanja koje poslodavci postavljaju su predefinisana i možete ih dodati u par klikova. Najbolji dio je što sve prijave možete pregledati na svojoj privatnoj stranici na sajtu i filtrirati ih uskladu sa poželjnim odgovorima. U par klikova stižete do liste najboljih kandidata.
U Srbiji je traženje zaposlenih putem javnih konkursa na internetu manje zastupljeno nego u razvijenim zemljama. Broj radnih mjesta objavljenih mjesečno na javnim konkursima na 1000 radno sposobnih ljudi u Srbiji iznosi tek 2,5, što je tek djelić u poređenju sa razvijenim tržištima rada gdje ovaj broj prelazi 20 (V. Britanija 25,4, Njemačka 20,7). U tom pogledu Srbija zaostaje i za okruženjem, gdje za Hrvatsku ovaj broj iznosi 10,4, a Rumuniju 6,8. Ono što je neminovno je da će ovo tržište u Srbiji rasti. e.Kapija
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
LinkedIn jedan od najboljih alata za tražeje talenata. Na žalost kod nas još uvijek nema mnog korisnika ali i to se popravlja. Potrebno je da se i kompanije angažuju i naprave profine na ovoj platformi.
I sam sam preko LinkedIn-a našao posao.
Ја сам за први начин(рођачки,пријатељски,фамилијарни)запошљавања. Код нас је и најзаступљенији,а конкурс путем интернета,сајмови запошљавања и друго је готово немогуће.Ако већ тражите путем интернета посао у експанзији су агенције за посредовање у запошљавању па спремите своје бајне биографије,накитите се способностима и разним вјештинама(од борилачких до игрица на Фејсбуку),помолите се у богомољи и можда вас неко и запосли.Иначе шта све траже а шта нуде тешко да би се и супермен запослио. Наравно веома битно је да ли је професија тражена или не.
Primitivizam je stanje duha ,nezavisno od toga šta sve čovjek stekao ili kuda proputovao.Nažalost ,trenutno stanje u institucijama RS (a ne znači da se neće popraviti )je takvo da možeš imati i Teslin cv ,ništa ,ako nisi zgrabio (pipi šubarušu -citat),Kovačevića,Tegeltije,Radmanoviča i ini čerki.Naravno, to je samo ovdje u bivšim Juginim državicama ,a u svjetu talenat nalazi svoje mjesto.