NJUJORK, Najlon čarape, simbol ženske senzualnosti, ali i njene emancipacije, proslavile su 70 godina postojanja.
Prve “najlonke” puštene su u prodaju u Sjedinjenim Američkim Državama 15. maja 1940. Samo u prvoj godini, prodato je 64 miliona pari, po cijeni od 1,35 dolara, što bi danas iznosilo oko 21 dolar.
Do tada su žene bile prinuđene da nose vunene čarape, koje su bile teške, ili svilene koje su se, pak, lako cepale.
Najlon čarape su nastale u laboratorijama američke kompanije “Dipon” (Dupont), kada je sintetizovan polimer koji je omogućio proizvodnju vlakna “tankog poput paučine, a jakog poput čelika”.
Prototip najlon čarapa prikazan je na Svetskoj izložbi 1939, zajedno sa još nekim “revolucionarnim” proizvodima kao što su fotografija u boji, televizor i klima uređaj.
“Bio je to trenutni uspjeh, jer su najlonke mogle dugo da traju”, kazala je za televiziju ABC 95-godišnja Mej Livi, jedna od prvih žena koja je kupila najlonke.
Ljubavna priča između najlonki i žena naglo je prekinuta sa ulaskom SAD u rat. Tokom ratnih godina, najlon je,naime, korišćen za izradu padobrana, a najlon čarape su se ponovo pojavile na tržištu tek pred kraj sukoba.
Kada su ponovo puštene u prodaju nastala je prava pomama. Samo u prva četiri dana, Amerikanke su razgrabile više od četiri miliona pari. Tanjug