BEČ, Istraživanje Unikredit grupacije sprovedeno u centralnoj i istočnoj Evropi, pokazalo je da je u nekoliko zemalja najveća zaduženost zabilježena kod porodica s najnižim primanjima, javile su agencije.
Među tim zemljama su: BiH, Hrvatska, Slovenija, Poljska, Mađarska, Ukrajina i Rumunija.
Visoka zaduženost karakteristika je svih zemalja srednjoistočne, tranzicijske Evrope.
Procenat domaćinstava koja troše oko trećinu primanja na otplatu dugove najveći je u Rumuniji – 32 odsto, a slijedi Hrvatska sa 27 odsto. U Srbiji, na primjer, 17 odsto domaćinstava troši više od 30 odsto ukupnih prihoda za otplatu kredita.
Rezultati istraživanja dobijeni su na osnovu ankete od po najmanje 1.000 građana u svakoj od 13 zemalja regiona.
Kako su ocijenili u Unikredit grupi, domaćinstva u centralnoj i istočnoj Evropi tokom 2009. godine suočiće se sa usporavanjem rasta prihoda i težim uslovima za pozajmljivanje novca, što će dovesti do kraja potrošačkog “buma”.
Predstavnici Unikredit banke upozorili su i da je očigledno da će kreditna kriza zahvatiti region, ističući da se to može izbjeći isključivo uz pomoć velikih međunarodnih banaka.
Član uprave Unikredit grupe Erih Hampel, kazao je da će ta
banka nastaviti finansiranje ogranaka u zemljama srednje i istočne Evrope i odobravanje kredita građanima i kompanijama.
Hampel je uputio i poziv međunarodnim bankama, Evropskoj uniji, Međunarodnom monetarnom fondu i ostalim institucijama da pokrenu zajednički plan za otklanjanje prijetnji od potencijalnog prekida dotoka kapitala i kočenja privrednog rasta.
Češka
U Češkoj najveći broj, odnosno 58 odsto kreditom opterećenih građana, na otplate troše vrlo mali dio plate. Česi na kredit potroše najviše do 15 odsto plate.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši