– “Nešković osiguranje” profitiralo sa oko pet miliona KM, “Wiener” i dalje u minusu
– “Grawe” očekuje dobit od 1,8 miliona KM na kraju godine
– “Atos” se bori sa milionskim tužbama, dobit 2,1 milion KM
– Premija u “Krajina osiguranju” veća za 2.500 odsto
BANJALUKA – Najveće osiguravajuće kuće u Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine ostvarile su dobit od oko 13,3 miliona KM, a najbolji poslovni rezultat zabilježilo je “Nešković osiguranje” sa oko pet miliona KM dobiti.
Od deset najvećih osiguravajućih kuća, devet je poslovalo sa dobiti, dok je minus od oko 800.000 KM na računu pribilježilo “Wiener osiguranje” iz Banjaluke.
Premija “Nešković osiguranja” u prvih šest mjeseci ove godine po svim vidovima osiguranja iznosila je oko 8,4 miliona KM. Ova osiguravajuća kuća povećala je kratkoročne obaveze za 2,7 miliona KM pa one sada iznose 22,1 milion KM.
“Ostvarena fakturisana premija veća je u odnosu na isti perid prethodne godine za 8,4 odsto ili za 653.171 KM. Finansijski rezultat u iznosu od 4,9 miliona KM je privremena kategorija koja ipak ukazuje da smo uspješno poslovali. Imamo dovoljno sredstava za pokriće tehničkih rezervi i garantnog fonda, solventni smo i uredno isplaćujemo štete osiguranicima”, stoji u notama uz finansijske izvještaje.
Kajin “Atos” inkasirao 2,1 milion KM
Drugo po ostvarenoj dobiti od oko 2,1 milion KM je “Atos osiguranje”, u kojem je 2016. godini promijenjena vlasnička struktura. Nekadašnje “Bobar osiguranje” tada je preuzela firma “MG Ming” iz Mrkonjić Grada, na čijem čelu je biznismen Mladen Milanović Kaja.
Zanimljivo je to da je gubitak od oko dva miliona KM u istom periodu prošle godine, sada prerastao u milionski dobitak. Kratkoročne obaveze “Atosa” povećane su sa 16,3 miliona KM na oko 17 miliona KM.
“Fakturisana premija u iznosu od oko 9,2 miliona KM je i ostvarena. Po osnovu premije, visina prihoda je 7,8 miliona KM”, navedeno je u notama.
Međutim, protiv “Atosa” su aktuelne i tužbe i to za osiguranje nezgode njih 11 u vrijednosti od oko 9.000 KM, za osiguranje od odgovorosti za automobila njih 108 “teških” 1,2 miliona KM i za osiguranje vozila četiri tužbe od oko 8.800 KM.
Ova osiguravajuća kuća i sama je pokrenula 205 sporova. Po osnovu neisplaćene premije vodi se 108 predmeta u vrijednosti od oko 340.000 KM, po osnovu regresa 83 spora vrijedna oko 400.000 KM i “po ostalim osnovama” 14 predmeta u vrijednosti od oko 14 miliona KM.
“Drina osiguranje” ostvarilo plan, “Brčko Gas” milion KM manje u kasi
Razloga za zadovoljstvo ima i “Drina osiguranje” koje je zaradilo nešto više od dva miliona KM.
“Ostvarili smo planirane rezultate. Prihodi su nam veći za oko šest odsto u odnosu na isti period prošle godine. Rashodi su povećani za oko osam odsto, ali to su troškovi sprovođenja osiguranja i ne odražavaju se značajno na dobit. Kratkoročne obaveze jesu povećane, ali to su kalkulacije koje se odnose na plate, penzionisanja radnika. Uglavnom, “Drina” je zadovoljna, stabilno poslujemo”, kazao je za CAPITAL direktor ovog društva Milomir Durmić.
“Brčko gas osiguranje” u prvoj polovini ove godine zaradilo je 1,8 miliona KM, ali je to za oko milion KM manje u odnosu na isti period prošle godine. Za oko dva miliona KM teže su i kratkoročne obaveze koje sada iznose oko 15 miliona KM.
“Triglav” skoro pola miliona u plusu, neznatne promjene kod “MF”, “Grawe” i “Aura” osiguranjima
“Triglav osiguranje”ostvarilo je bruto fakturisanu premiju u iznosu od 5,4 miliona KM, što predstavlja rast od četiri odsto u odnosu na isti period 2016. godine.
“Društvo je iskazalo dobit u iznosu od 453.507 KM. Tržišni udio “Triglav osiguranja” iznosi 5,17 odsto čime zauzima osmu poziciju na tržištu osiguranja RS. Ukoliko se posmatraju samo neživotna osiguranja, “Triglav” je na sedmoj poziciji sa udjelom od 6,15 odsto. U posmatranom periodu je profitabilnim poslovanjem povećao svoj osnovni kapital za oko 500.000 KM u odnosu na isti period 2016. godine”, kažu za CAPITAL u “Triglav osiguranju”.
Iako su poslovali u plusu, “MF”, “Grawe”, i “Aura” osiguranja nisu zabilježila značajnije promjene u poslovanju u odnosu na isti period prošle godine.
“Grawe osiguranje” ostvarilo je dobit od oko 674.000 KM što je pad za oko 117.000 KM u odnosu na isti period prethodne godine.
“U prvoj polovini godine uvijek imamo veće trškove, a manju premiju u odnosu na drugu polovinu godine zbog trendova. Kada su u pitanju životna osiguranja najviše polisa upravo imamo u drugoj polovini godine. Planiramo da na kraju godine dobit bude na nivou prošlogodišnje od oko 1,8 miliona KM ili čak veća”, istakao je za CAPITAL direktor “Grawe osiguranja” Veselin Petković.
Profit “MF osiguranja” iznosio je oko 625.000 i pao je za oko 300.000 KM, dok je “Aura” dobit povećala za oko 30.000 KM i ona sada iznosi oko 475.000 KM.
“Krajina osiguranje” opet u sedlu
Prvi put poslije devet godina “Krajina osiguranje” ima pokrivene sve tehničke rezerve, a polugodišnji finansijski izvještaj pokazao je i dobit od oko 100.000 KM. Društvo je za oko million KM rasterećeno i kada su u pitanju kratkoročna zaduženja, pa ona sada iznose 5,9 miliona KM.
“Sve ide po planu. Premija je bolja za oko 2.500 odsto. Zadovoljni smo onim što smo uradili, mada je pred nama još mnogo posla”, kazao je za CAPITAL direktor Elmedin Đuzel.
Težak period je, kako ističe, definitivno iza ove osiguravajuće kuće, čiji su računi od juna prošle godine do maja ove bili blokirani kako bi većinski vlasnici Naveen Aggarwal i Gupta Neete bili spriječeni da zatraže izvršenje kontroverzne presude Okružnog suda u Trebinju i podignu sa računa društva 5,8 miliona KM.
Najmršaviju dobit zabilježilo je “Dunav osiguranje” koje je u kasu u prvoj polovini ove godine stavilo tek oko 6.000 KM. Poslovanje značajno opterećuju kratkoročne obaveze koje su sa 19,7 miliona u prvoj polovini prošle godine sada povećane na 21,5 miliona KM.
“Wiener” i dalje u minusu
“Wiener osiguranje”, bivše “Jahorina osiguranje”, nikako ne uspijeva da ispliva iz minusa. U odnosu na isti period prošle godine on je čak deblji za oko 350.000 KM i iznosi oko 832.000 KM.
U ovom društvu nedavno su za CAPITAL kazali da su još u prvom kvartalu premašili plan u životnim, tako i u neživotnim osiguranjima. Po svim segmentima, po svim vrstama osiguranja imali su bolje rezultate nego prošle godine. Međutim, do željenog plusa na računu, kažu, ima još mnogo da se radi.
CAPITAL: Žana Gauk
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Znaci, cim kratkorocne obaveze rastu, to znaci da osiguravajuca divlja drustva kao sto je Atos, Neskovic…uzimaju premiju a ne isplacuju stete.
Sto veca dobit jedne osiguravajuce kuce to su isplate steta manje a samim tim i nezadovoljstvo osiguranika po isplati steta… Osiguranja postoje po sto godina pa tesko funkcionisu a kamoli ona koja rade par godina…
Sve najbolje za Wiener.
Sta se desava sa vinerom?
I Wiener ce poslovati sa dobitkom kada Kusturica postane generalni, tj. u 2018. kada se austrijanci rijese aktuelnih “strucnjaka”.
Zar viner nema novog direktora od ove godine? Kupili su i nove kancelareije tamo kod unikredita.
Tacno da zavisi od isplate stete ali i cijene polise. Ako imaju problem sa gubicima ili zanemarivim profitom, zasto odobravaju nelegalne popuste?
Druga stvar poslovanje osiguranja prvenstveno zavisi od imidza koji se gradi decenijama. Osiguranja koja su poznata po ulaganjima u sigurnost, postenoj poslovnoj praksi, realnoj procjeni rizika i posteno ugovorenim iznosima polise i odstete nikad nemaju problema sa poslovanjem.
To se zove povjerenje. I svako ce prije izabrati pouzdanu osiguravajucu kucu sa malim prinosima nego osiguranje poznato po mahinacijama sa vecim prinosima.
Kod nas je u sustini trziste osiguranja mrtvo. Nikad nije ni zazivilo. Ni 1% ljudi nema polisu osiguranja. Niti je ikad imalo. Cak ni za vrijeme bivsih drzava. Kod nas se trziste osiguranja svodi na obavezno osiguranje od autoodgovornosti.
A osiguranje je u sustini mnogo vise od toga.
Posebno mi je drago što se Krajina osiguranje
Zasto niko od regulatornih organa ne iznese tri do pet osiguravajucih kuca koje uredno pune budzet ove napacene Srpske…. po svojoj visini uplacenih prinosa…
Imacete jasnu sliku … neceg istinski dobrog za ovo Drustvo…u kojem zivimo.
Wienerov “sposobni” menadžement rasprodaje vlastitu imovinu i ide u kancelarije kojima je cijena zakupa vrtoglava.Bivšim radnicima ne isplaćuju provizije na polise životnog koje su i dalje aktivne,sve u cilju kako bi se dokopali pozitivne nule.
Sreća pa im je Miškić ostavio dosta toga za prodaju!!!!!!!!!!!!
Sve čestitke za Elmedina Đuzela direktora Krajina osiguranja.
Neka si pokazao Miloj Gromilić kako se uspješno rukovodi.
Radnici Krajine
Krajina je napokon na mjestu koje joj i pripada Nakon svih turbulencija sačuvala se srž, novac i nekretnine. Uz ogromnu volju radnika. Htio to ko priznati ili ne. A da je države kao što nije Mila G. bi već dugo bila na Tunjicama.
Kako da se Euros ne pominje u priči, pozabavili se Štetama od ukradenih polisa Krajine. Sve dođe na naplatu prije ili kasnije. DODUŠE ONI SU UZ SAS JEDINO ZATVORENO DRUŠTVO ZA OSIGURANJE, tako im Šljivarka uredila, i za nagradu dobi posao u gradskoj upravi. Samo Milu ostaviše na ledu. A ona čeka presudu protiv Krajine za menadžerski ugovor po osnovu negativnog poslovanja društva, i prima platu u Krajini.