SARAJEVO, Notari u BiH imaju najveća primanja, jer tokom godine u prosjeku mjesečno zarade 11.578 KM, a imaju godišnje bonuse od 96.779 KM i prosječnu 13. platu koja iznosi 4.933 KM, objavio je portal “Posao.ba”.
U ovoj godini najvišu prosječnu platu su imale osobe zaposlene na menadžerskim pozicijama sa prosječnim mjesečnim primanjima u iznosu od 4.608 KM, ekonomski i finansijski menadžer 3.360 KM, i lizing direktor 3.045 KM.
Trinaestom platom u BiH se može pohvaliti 12 odsto od 15 700 ispitanika koji su učestvovali u istraživanju portala “Posao.ba”, dok je bonuse tokom godine primilo 14 odsto ispitanih.
Prema rezultatima istraživanja, 20 odsto zaposlenih u nevladinom sektoru primaju 13. platu koja je najviša i u prosjeku iznosi 1.167 KM.
Zaposleni u stranim kompanijama, njih 17,5 odsto ima 13. platu koja u prosjeku iznosi 867 KM, dok 16 odsto zaposlenih u državnim firmama i institucijama prima trinaestu platu od 654 KM, a tek osam odsto zaposlenih u privatnim i domaćim kompanijama primaju platu na kraju godine od 718 KM.
Prema istraživanju, bonuse najčešće primaju zaposleni u državnim kompanijama i institucijama (20 odsto), zatim oni koji rade u stranim kompanijama (18 odsto), udruženjima i nevladinim ogranizacijama (15 odsto), dok devet odsto zaposlenih u domaćim privatnim firmama primaju bonuse.
Najviše bonuse tokom godine primaju zaposleni u udruženjima i nevladinim organizacijima u iznosu od 1.656 KM, dok su na drugom mjestu zaposleni u stranim kompanijama koji primaju bonuse u iznosu od 1.373 KM.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ja sam mislio da je nevladin sektor bez para?????
Normalno da su notari na prvom mjestu kad ima je vlast obezbjedila monopolistički položaj, dala poslove za koje ne treba više od srednje škole, propisala ogromne naknade, a za uzvrat pitanje je da li su imali ikakvog troška oko registracije, da li podliježu oporezivanju plata, koliku “subvenciju” dobiju od države, zatitu u vidu neregistracije prometa…
Ja mislim da mi u RS imamo Zakonodavnu, Izvršnu,(koja je već 4-5 godina jedno te isto), Sudsku vlast, Lokalnu upravu(koja u principu ne primjenjuje i ne poštuje ništa od gore navedenih sa izuzetkom opštine Trebinje i Alijagića), Notare, Političare, Okupacione snage, te preduzeće Autoputevi Srpske koje postoji već godinama protivzakonito, pa ako ništa bar sa moralne strane, jer ne može se vezati naziv autoput sa Republika Srpska, to ne postoji!
Jesu oni sebi obezbijedili odličan položaj, ali nisam saglasan da za notarske poslove ne treba znanje, treba itekako. Na kraju krajeva oni su to zaradili. Šta je sa silnim direktorima i mnogim drugim koji začas stekoše i stiču bogastvo raznim malverzacijama, najviše zloupotrebom javnih nabavki. Samo niču kućerine onih koji su doskora u gumenim čizmama išli! Kada će njihovo novostečeno bogatstvo biti predmetom ispitivanja državnih organa?
radenko
Mislite na javna preduzeća, da ne bude zabune. I šta gumene čizme?! Još uvijek mrdaju ustima kad čitaju novine, sriču ako mora kakav govor naglas…
3.10.2010 ste nam dali legitimitet,do 2014 molim tišinu!
gost
U pravu ste, veliki je izbor stilskih figura u našem jeziku kojima bi se takvi likovi mogli opisati podrobnije, a da čovjek dušu ne ogriješi.
boro
Još samo da nas postrojite i uputite na radne akcije! Nemojte biti smiješni, barem možemo da kažemo koju ili možda ni to ne smijemo?
Boro
ja Vam nisam dao legitimitet, niti bih ikada, ali većina ovog naroda je nepismena i to ste dobro unovčili, iskreno se nadam da će većina i prije 2011. shvatiti i da ćemo to promijeniti, a ako ne bolje je da i ne dočekamo tu 2014.-tu godinu!