NJUJORK, Na Wall Streetu su juče vodeći indeksi zabilježili najveći dnevni pad u posljednja tri mjeseca jer novi podaci navješćuju slab i dugotrajan oporavak američke privrede.
Nakon što su u trećem tromjesečju Dow Jones i Standard & Poor's 500 porasli 15 odsto, što je njihov najveći kvartalni skok od 1998. godine, četvrto tromjesečje počelo je najvećim dnevnim padom tih indeksa od 22. jula. Dow Jones pao je 2,09 odsto, na 9.509 bodova, dok je S&P 500 oslabio 2,58 odsto, na 1.029 bodova. Nasdaq Composite potonuo je, 3,06 odsto, na 2.057 bodova. Posljedica je to strahovanja ulagača da će oporavak privrede biti sporiji nego što se mislilo, na što ukazuju juče objavljeni podaci.
Indeks industrijske aktivnosti Instituta za menadžment nabave (ISM) pao je u septembru s 52,9 na 52,6 bodova, dok su analitičari očekivali rast tog indeksa na 54 boda. Premda kretanje ISM indeksa iznad 50 bodova ukazuje na rast aktivnosti, taj podatak ipak pokazuje da industrija još uvijek nije čvrsto na putu oporavka. Razočarali su i podaci o nezaposlenosti. Analitičari su procjenjivali da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošle sedmice pao, ali taj je broj porastao s 531.000 na 550.000, što pokazuje da je tržište rada i dalje slabo.
Zbog toga su juče pale cijene svih 30 akcija sadržanih u Dow Jones indeksu. Među najvećim gubitnicama bile su cikličke akcije kao što su bankarske i tehnološke, koje su najviše osjetljive na kretanja u privredi. Tako je KBW indeks bankarskog sektora potonuo 5 odsto, pri čemu je najveća gubitnica bila akcija JPMorgan Chasea, s padom cijene od 5,6 odsto, dok je Bank of America pojeftinila 4,2 odsto.
Indeks poluvodičke industrije oslabio je juče 4,8 odsto, a među najvećim gubitnicama u tehnološkom sektoru bila je akcija Microsofta, s padom od 3,3 odsto, nakon što su analitičari Goldman Sachsa skinuli akciju najveće svjetske softverske kompanije sa svoje liste preporuka za kupovinu jer drže da joj predstoji još jedan slab kvartal. Takođe, više od 3 odsto potonule su i akcije industrijskih divova, kao što su Boeing i Caterpillar, a oštro su pale i zrakoplovne kompanije, pa je indeks tog sektora potonuo 8,3 odsto. Poslovni.hr