VAŠINGTON ,Administracija američkog predsjednika Džordža Buša priprema plan za stabilizaciju finansijskog tržišta, objavili su u četvrtak naveče u Kongresu ministar finansija Henri Polson i predsjednik Federalnih rezervi (Fed) Ben Bernanke.
Zvaničnici su poslije vanrednog sastanka na Kapitol hilu rekli da administracija želi ovlaštenje da kupuje nelikvidnu imovinu koja izaziva turbulencije na tržištu. Polson je rekao da on i članovi Kongresa rade na planu za rješavanje sistematskih rizika na tržištima, ali nije saopštio više detalja.
Program treba da omogući da se banke riješe svoje imovine u hartijama od vrijednosti oslonjenim na loše hipotekarne kredite, koju je teško vrednovati i njome trgovati, što je do sada najdalekosežniji pokušaj da se obuzda finansijska kriza.
“U korijenu poremećaja na tržištima kapitala je pad cijena nekretnina. Zato smo se okupili kako bismo zajedno izradili brzo rješenje usmjerno u srce problema, a to je nelikvidna imovina u bilansima finansijskih institucija”, rekao je Polson.
Očekuje se da će Polson, Bernanke i drugi funkcioneri raditi tokom vikenda s kongresnim čelnicima kako bi dovršili plan.
U akciji bi mogao biti preslikan recept iz vremena “velike depresije” tridesetih godina prošlog vijeka kad je osnovana kompanija “Home Owners Loan Corp.” koja je izdavala obveznice za refinansiranje povjerilaca. Krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina u doba krize sa štednim ulozima i kreditima, osnovana je “Resolution Trust Corp.” koja je bila zadužena za preuzimanje imovine posrnulih banaka.
Nakon vijesti o planu američke administracije za oporavak finansijskog tržišta cijene akcija na Wall Streetu su zabilježile najveći dnevni skok u posljednjih šest godina. Dow Jones indeks skočio je 3,86 odsto, S&P indeks je ojačao 4,33 odsto, a Nasdaq indeks je porastao 4,7 procenata. To je za sva tri indeksa najveći dnevni skok od oktobra 2002. godine, kada je počelo posljednje razdoblje vladavine medvjeda na berzi. Najveći rast cijena u četvrtak ostvaren je u posljednjem satu trgovanja nakon obraćanja Polsona.
Investitore je oraspoložila i vijest da američka Komisija za hartije od vrijednosti namjerava da privremeno zabrani šort siling, trgovanje prema kojem brokeri prodaju akcije koje još ne posjeduju kako bi ih kasnije, kada im cijena padne, kupili jeftinije. Poboljšanju raspoloženja investitora doprinijela je i koordinisana akcija američke, evropske, japanske i drugih centralnih banaka u kojoj su na finansijska tržišta ubrizgale 200 milijardi dolara svježeg novca kako bi poboljšale likvidnost.
Optimizam sa Wall Streeta prelio se i na berze širom svijeta koje bilježe snažan rast cijena akcija.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.