Najviše korupcije u javnim nabavkama

BEOGRAD, Predsjednik Državne revizorske institucije Srbije Radoslav Sretenović izjavio je danas da se najviše korupcije pojavljuje u javnim nabavkama zbog čega je ocijenio da bi bilo dobro da se ta procedura za državne organe obavlja centralizovano.
Na okruglom stolu u Misiji OEBS-a, na temu saradnja državnih institucija, organizacija civilnog društva i medija u borbi protiv korupcije, Sretenović je rekao da je poseban vid korupcije koji pogađa zemlje u tranziciji to što se tenderi za javne nabavke “namještaju” i prije nego što se objave.
Prema njegovoj ocjeni, to bar djelimično može da se izbjegne tako što će se sve nabavke za državne organe obavljati centralizovano, od ljudi koji će biti dobro plaćeni i koji će moći da kontrolišu kako se te procedure sprovode.
Član Odbora Agencija za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić je rekao da je korupcija u Srbiji sistemski raširena na politički, ekonomski i društveni sektor, ali da je izvor svih nevolja politička korupcija, do koje dolazi zbog toga što je država pod vlašću partija a ne institucija.
On se založio za striktno sprovođenje Zakona o finansiranju političkih aktivnosti ali i pooštravanje kazni za prekršioce. Čupić je ocijenio da su “obična podmetanja” tvrdnje da se tu radi o represiji i ocijenio da se zapravo radi o prevenciji.
Čupić je, takođe, rekao da je veoma važno da u borbi protiv korupcije dobro funkcionišu sistemi kao što su tužilaštvo, policija i sud.
Zamjenica Povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Stanojla Mandić ukazala je na značaj javnosti i građana u borbi protiv korupcije i ocijenila da su oni prepoznali značaj koji objavljivanje informacija ima za taj proces.
Ona je rekla da je za šest i po godina, koliko radi povjerenik, stiglo oko 13.000 zahtjeva od čega je riješeno 11.000, a u 90 odsto slučajeva zahtjevi su okončani pozitivno, odnosno informacija je postala dostupna javnosti. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts