BEOGRAD, Za oko mjesec dana od usvajanja izmjena i dopuna Zakona o planiranju i izgradnji i Pravilnika o legalizaciji, u pojedinim opštinama u Srbiji legalizovano je više bespravnih objekata nego u proteklih deset godina. U Ministarstvu za prostorno planiranje tvrde da ovaj proces teče po planu i da su ispunjena očekivanja što će pokazati i presjek stanja, koji će nadležni objelodaniti kada u narednih desetak dana prikupe podatke od svih lokalnih samouprava. Ipak, uprkos pojednostavljenoj proceduri i astronomskim popustima, u gradovima i opštinama kažu da će proces legalizacije biti završen u roku od pet godina.
Većina lokalnih samouprava već je usvojila izmjene odluka o naknadi za uređenje zemljišta, što je bio prvi korak od usvajanja izmjena Zakona, kojim su predviđeni popusti od 99 i 60 odsto. Mnoge opštine i gradovi osim zakonskog minimuma predvidjeli su i neke druge olakšice, na šta imaju pravo. Takođe, u odlukama lokalnih samouprava predviđeno je plaćanje ove naknade u mjesečnim ratama na minimum 20 godina. Tako će u naredne dvije decenije opštine i gradovi od legalizacije ubrati prihod od oko milijardu evra.
– Opština Paraćin prva je donijela odluku da iskoristi i zakonsku mogućnost da u ime građana prikuplja neophodnu dokumentaciju – kaže Saša Paunović predsjednik Stalne konferencije gradova i opština i gradonačelnik Paraćina. – Prekjuče smo usvojili i rebalans budžeta i predvidjeli za tu namjenu oko 150 miliona dinara. Pripremamo javnu nabavku za izbor projektanata i geodeta. Inicijalni troškovi za objekat od oko 100 kvadrata samo za potrebnu dokumentaciju su oko 30.000 dinara, što će takođe građani platiti na rate u roku od dvije godine. Očekujem da ćemo krajem jula završiti taj dio posla i onda počinje potpisivanje ugovora sa građanima.
Važno je da građani ukoliko se odluče da za njih opština prikuplja dokumentaciju ugovore sa lokalnim samoupravama potpišu do 30. juna sljedeće godine da bi ostvarili pravo na popuste. Oni koji žele sami da odrade kompletan posao do istog datuma treba da potpišu ugovore sa nadležnim direkcijama za zemljište o regulisanju naknade za uređenje da bi imali pravo na popust.
U ovom trenutku najviše posla imaju geodete koje snimaju objekte. Ima lokalnih samourpava u kojima nema dovoljno privatnih geodetskih organizacija. Tako, na primjer, godišnje mogu da snime samo oko 600 objekata. To će biti veliko usko grlo u procesu legalizacije.
Rok
Opštinama i gradovima je ostalo manje od mjesec dana da odluče da li će uopšte iskoristiti zakonsku mogućnost da u ime građana prikupljaju dokumentaciju za legalizaciju. Novi Sad i Beograd najvjerovatnije neće, tako da će vlasnici bespravnih objekata u ovim lokalnim samoupravama sami morati da prikupljaju potrebne papire. Novosti