BANJALUKA , Najveći rast zaposlenosti u Republici Srpskoj u posljednje dvije godine zabilježen je u prerađivačkoj industriji i trgovini, a najviše prosječne neto plate u istom periodu primali su stanovnici Istočnog Mostara, Ugljevika, Istočnog Drvara i Banjaluke.
Ovo su pokazali podaci Zavoda za zapošljavanje RS i Republičkog zavoda za statistiku.
Prema riječima izvršnog direktora Zavoda za zapošljavanje RS Snežane Borovčanin, novo radno mjesto u prerađivačkoj industriji u Srpskoj lani je pronašlo 24 odsto od ukupnog broja zaposlenih, odnosno 6.020 ljudi, dok se u trgovini zaposlilo blizu 19 odsto, odnosno 4.675 stanovnika.
– Veliki broj stanovnika zaposlen je i u građevinarstvu, njih 2.506 odnosno deset odsto, te u javnim, društvenim, socijalnim i uslužnim djelatnostima, tačnije njih 2.274 ili 9,1 odsto – istakla je Borovčanin.
Na osnovu podataka Zavoda za statistiku, lani je u Srpskoj ukupno bilo 244.453 zaposlenih.
– Od ukupnog broja zaposlenih, 69.432 stanovnika rade u državnim preduzećima, a 123.592 u privatnim. U zadružnim preduzećima zaposleno je 1.025, a u mješovitim 50.404 stanovnika – ističu u Zavodu.
Kada je riječ o visini plata, statistike pokazuju da najvišu prosječnu neto platu primaju stanovnici u Istočnom Mostaru, i to ukupno 1.134 marke i u Ugljeviku, gdje prosječna neto plata iznosi 1.030 maraka.
– Više plate od ostalih u RS primaju i stanovnici Istočnog Drvara i to 953 marke, ali i Banjalučani, čija je prosječna neto plata lani bila 908 maraka – podaci su Zavoda.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica rekao je “Glasu Srpske” da je svaki rast zaposlenosti u kriznim vremenima pozitivan i ohrabrujući.
– Iako su ovi podaci ohrabrujući, ne treba zanemariti obavezu da se radi na otvaranju novih radnih mjesta, kako bi se još više povećao broj zaposlenih u ovim, ali i drugim sektorima – istakao je Vukmirica.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je za “Glas Srpske” da više neto plate u pojedinim opštinama u odnosu na druge najviše zavise od sektora u kojem je većina stanovnika u pojedinoj regiji zaposlena.
– Logično je da u opštini Ugljevik stanovnici imaju više plate od ostalih, jer se tamo nalazi i rudnik i termoelektrana, gdje su i primanja, ali i broj zaposlenih dosta pozitivni – kazao je Milić.
Dodao je da, kada je riječ o rastu broja novozaposlenih u pojedinim oblastima u Srpskoj, stvari idu u dobrom smjeru, ali da ne treba zanemariti ni podatke o tome koliko ih je u istim oblastima ostalo bez posla.
Najniže plate
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najniže prosječne neto plate u Srpskoj imaju radnici u Kostajnici, i to 547 maraka, u Petrovcu 549, Donjem Žabaru 557 KM i Tesliću, gdje je prosječna neto plata 577 maraka.Glas Srpske