BANJALUKA, Tržišna inspekcija je u proteklom periodu izvršila kontrolu u 286 trgovačkih i ugostiteljskih objekata i izdala 20 prekršajnih naloga zbog neizdavanja fiskalnih računa, na osnovu kojih je naplatila 8.900 maraka kazni.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” koordinator Tržišne inspekcije Petar Bilčar.
– Zakonom o fiskalnim kasama uglavnom su se do sada sankcionisali trgovci, ali nije isključeno da će u budućnosti slične mjere važiti i za kupce. Kupci su dužni da na licu mjesta traže i uzmu fiskalni račun za izvršeni promet jer su prema pomenutom zakonu obavezni da ga u krugu od 20 metara po napuštanju prodajnog mjesta pokažu ovlašćenom licu – pojasnio je Bilčar.
Prema njegovim riječima, inspektori će i u idućem periodu pojačati kontrole po trgovačkim u ugostiteljskim objektima jer je ova vrsta prekršaja jedna od najčešćih.
– Ukoliko se kontrolom utvrdi da kupac ne posjeduje fiskalni račun, platiće kaznu od 50 maraka. Preduzetnike u trgovačkim radnjama ovaj propust će koštati 300 maraka, one u ugostiteljskim objektima 1.000 KM, dok pravna lica treba da izdvoje 2.500 KM – istakao je Bilčar.
Naglasio je da je svaki kupac dužan da uzme račun jer podliježe kontroli.
– Onaj ko kupuje ima pravo da ne plati izvršenu uslugu ako ne dobije fiskalni račun, mada kupci vrlo često pogriješe kada prilikom plaćanja neke od usluga ne traže račun kako bi se adekvatno zaštitili – dodao je Bilčar.
Banjalučanin Nikola Lazić kazao je da ponekad uzme fiskalni račun, iako mu je poznato da slijede kazne ukoliko to ne učini.
– Račun sačuvam samo ukoliko smatram da će mi kasnije biti potreban za reklamaciju nekog od proizvoda koji sam pazario, ali u većini slučajeva on završi u kanti za otpatke. Nisam znao da postoje kazne i za kupce, tako da ću ubuduće biti oprezniji – dodao je Lazić.
Sa druge strane, penzioner Mirko Lalić je istakao da obavezno uzima fiskalni račun poslije svake obavljene kupovine jer nikada se ne zna kada može zatrebati.
– Ne bih da sebe dovedem u situaciju da zbog vlastitog neopreza plaćam kaznu od 50 KM jer to je ipak previše za moj ionako skromni kućni budžet – dodao je Lalić.
Kazne
Poreska uprava je tokom prošle godine na području grada obavila 3.161 kontrolu, pri čemu je izdat 2.051 prekršajni nalog na osnovu kojih je izrečena kazna u ukupnom iznosu 1.660.000 maraka, kazali su u Poreskoj upravi. Glas Srpske
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zakon koji predviđa kažnjavanje kupaca je totalna nebuloza. Logično bi bilo da je prodavac obavezan izdati račun, a kupac ako misli da mu neće trebati, ne mora ga ni uzeti.
I sad će inspektori da izmjere 20 m od prodajnog mjesta (npr. Tempa), zaustavljaju kupce, kopaju im po kesama da utvrde da li se kupljena roba poklapa sa računom, da li je to taj datum i vrijeme itd. Kupci će se žaliti da inspektori nemaju pravo da ih zaustave jer je udaljenost bila 21 m od prodajnog objekta. Ko je nadležan da utvrdi stvarnu udaljenost?? 🙂 Sve u svemu, totalna glupost…
S druge strane, ne znam da li je ikada inspektorima palo na pamet da kontrolišu frizerske salone, jer će vam rijetko koji frizer uopšte izdati račun nakon što se ošišate.
sve dileme i nebulozna rješenja riješiće zakon o utvđivanju porijekla imovine. uradimo presjek na dan npr 01.01.2012. da vidimo ko sta ima i nećemo ga pitati od kud mu (nema veze, kuća časti), a od tada izvoli prijavi i primanja i imovinu, pa da vidimo od kud strini vila, sestri jaguar i sl…
vrlo jednostavno, prijavljena primanja moraju biti u saglasnosti sa imovinskom karticom, sve manje je zaje****…
Ne treba uopšte praviti nikakav presjek. Takođe, kako ići okolo i provjeravati ko šta ima. Odakle da se počne, ko će biti prvi na redu za provjeru?
–
Puno jednostavnije je slijediti već isproban recept razvijenih država. Koga policija ili poreska inspekcija uhvati da nije platio porez ili se bavio privrednim kriminalom ili krijumčarenjem, taj se provjerava do gaća.
–
Radi se detaljna provjera, popis i procjena imovine i sva ona imovina (takođe i imovina djece i najbližih rođaka) koja nema pokriće se oduzima. Može se dozvoliti tolerancija od recimo 20-30%.
–
Jednostavnija procedura bi bila provjeriti porijeklo imovine svima koji posjeduju automobil vrijednosti preko 100.000KM. 🙂
kradi, al’ samo plati porez??
100% sam siguran da bi apelacija ustavnom sudu po pitanju sporne provjere kupaca da li posjeduju fiskalni racun, imala za rezultat neustavnost odredbi pdv zakona, koji tako flagrantno krsi prava individua na privatnost. samo sto to niko nije uradio do sada, pa ako ko ovo cita iz udruzenja potrosaca..
sto se tice utvrdjivanja porijekla imovine, i kada bi takav zakon bio donesen, isti bi bilo nemoguce sprovesti, kao sto nije bilo moguce revidirati privatizaciju. za to treba imati posebno obucenu strucnu sluzbu i nezavisno pravosudje sto je mislena imenica za nasu banana drzavu. na slicnim stvarima, na primjer, je nastao americki FBI.
meni nije frka shvatiti da mi to ne možemo, ali kontam da samo tako (ili jako slično) može..
nama je mislena imenica i elementarna pismenost, al’ dobro..problem je bitno markirati 😛
—
a što MI (društvo sa Capital*a) ne podnesemo apelaciju Ustavnom sudu, ako misliš da imamo šanse..evo ja se nudim da pravno taj dio proučim, a tebi ako se da organizuj ovaj drugi dio priče, i ima da smlatimo udruženja potrošača, i da konačno u džepovima od papira imamo samo lovu (onako svako veče izbacujem račune :-P)..
meni licno ne smetaju odredbe tog zakona, jer bih volio vidjeti tog trzisnog inspektora koji bi mi pokusao zatraziti fiskalni racun u krugu od 20 m. osim toga, ima mnogo krupnijih stvari koje su prosle u nasem korumpiranom drustvu (npr. sama fiskalizacija), pa niko nije prstom mrdnuo.
a poreskoj upravi bih porucio da se ne prave budale i da treniraju strogocu prvo na slucajevima naplate poreza od npr. rafinerije nafte i farmlanda.
“jer bih volio vidjeti tog trzisnog inspektora koji bi mi pokusao zatraziti fiskalni racun u krugu od 20 m.” :))
Nisu oni /inspektori/ naišli na čovjeka sa m…… Pa da vide kako će se provesti. Mislim da bi morao pojesti fiskalni račun koji je tražio.
A šta mislite o Telekomu i pozivu na info: 1185. Prvo vam kažu da je moguće da vas snimaju u toku vašeg traženja informacija. Gdje je tu zagarantovana privatnost. Kada sam to čuo prvi put-nisam mogao vjerovati. Pa sam još jednom pozvao 1185 i kada sam se uvjerio u tekst koji se ponavlja na aut. sekretarici, tada sam im j…. lijepu m……., pa nek snime.
1185
ja vjerujem da je tako bilo od kada usluga postoji, samo su se sada “dodatno edukovali”..