LONDON, Nredna godina biće teška za Rusiju, ocijenio je, u izjavi za BBC, Kris Vifer, glavni strateg banke Uralsib u Moskvi, navodeći kao razlog dramatičan pad cijena nafte na svjetskom tržištu.
Pad cijena najvažnije energetske sirovine, kao posljedica aktuelne ekonomske krize u svijetu, dobra je vijest za sve one koji na pumpama kupuju benzin, ali vrlo loša za zemlje koje izvoze taj energent – a među njima je i Rusija, ocijenio je on.
Vifer je podsjetio da je od maja, vrijednost akcija na ruskim berzama pala za oko 70 procenata, praćena dramatičnim padom vrijednosti rublje.
“Problem je u tome što se pri izradi budžeta za narednu godinu računalo da će prosječna cijena barela nafte biti oko 75 dolara, a ona je trenutno pala na ispod 50 dolara. Ako tako ostane, onda će u budžetu morati da se prave vrlo veliki rezovi, a to će, naravno, uticati na ukupni privredni razvoj i planirane reforme”, ocijenio je taj analitičar.
On očekuje da će prvo biti smanjena davanja za infrastrukturu – izostaće planirana poboljšanja elektrodistribucije, puteva, luka… “Sumnjam i da će se značajnije ulagati u nove industrijske grane i tehnologije, koje su Rusiji potrebne kako ne bi zavislila isključivo od prihoda od nafte i gasa”, kaže Vifer.
On je potvrdio da Rusija još uvijek ima pozamašne novčane rezerve, koje je ostvarila u periodu visokih cijena nafte, ali je naveo da su one svakog dana manje za oko 4,5 do 5 milijardi dolara.
“Prioriteti ruske vlade trenutno su održavanje stabilnosti nacionalne valute – rublje – i predupređivanje problema u komercijalnim bankama. Pad cijena nafte podstakao je špekulante da napadnu rublju, a u odbranu od tih napada vlada troši između 20 i 25 milijardi dolara sedmično. Ako se aktuelna kriza nastavi, te ogromne rezerve će se istopiti a da neće biti potrošene na obnovu zemlje, za koju su, između ostalog, bile namjenjene”, ocijenio je Vifer za BBC.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.