LONDON, Kurs evra na valutnim tržištima i prošle sedmice uglavnom je ovisio o tome jesu li vijesti iz Grčke dobre ili loše, a tako će biti sve dok ne bude jasnije može li se ta članica evrozone izvući iz finansijske krize.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,97 odsto, na 75,65 bodova.
Kurs evra prema dolaru je oslabio 0,84 odsto, na 1,4185 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra pala je 0,40 odsto, na 114,10 jena, dok je kurs dolara ojačao 0,43 odsto, na 80,40 jena.
I prošle sedmice u fokusu ulagača bila je grčka dužnička kriza, a kurs evra ojačao je polovicom sedmice kada je nova vlada Georgea Papandreoua dobila povjerenje u parlamentu.
Pozitivno je na evro uticao i dogovor nove vlade s Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom o budžetskoju štednji, koja uključuje daljnje smanjenje javne potrošnje, povećanje poreza i prodaju državne imovine.
To je uslov za dobivanje nove tranše kredita u iznosu 12 milijardi evra od EU-a i MMF-a, potrebnih Grčkoj da bi izbjegla bankrot.
Međutim, taj plan stroge štednje naredne sedmice još mora odobriti i grčki parlament. Nakon toga će se ministri evrogrupe sastati 3. jula kada bi trebala biti donesena odluka o novom paketu pomoći. Zbog toga su ulagači na oprezu, a kurs evra nestabilan.
„Naredna sedmica će biti ključna za evropsku valutu. Puno toga ovisi o glasanju u grčkom parlamentu. Ako vladin program prođe, popustiće pritisak na evro. U slučaju, da parlament odbije vladin prijedlog, cijena evra mogla bi potonuti ispod nivoa od 1,40 dolara, pa i niže“, kaže Mark McCormick, strateg u kompaniji Brown Brother Harriman. Hina