BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Igor Radojičić izjavio je da vlasti RS očekuju da u narednoj godini počne izgradnja termoelektrane Stanari i realizacija drugih energetskih projekata širom RS.
“Imamo potpisan ugovor s `Dženeral elektrikom`, kao jednim od kapitalnih investitora za nas, a vodi se još niz razgovora o drugim energetskim projektima na raznim lokacijama u RS”, rekao je Radojičić.
Govoreći o rezultatima rada aktuelne vlasti u RS tokom protekle godine, Radojičić je rekao da je Srpska uz silna iskušenja i probleme, uspjela da zadrži institucionalnu, političku i ekonomsku stabilnost, za razliku od Federacije BiH koja ima nelikvidnost budžeta, ogroman deficit i veliku političku nestabilnost.
“Na početku godine uspjeli smo da isposlujemo da policija RS ostane u svom kapacitetu. Uspjeli smo da dođemo do potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a najbitnije je da smo, uz sve te probleme, u ovoj godini sačuvali političku stabilnost i kapacitet RS”, izjavio je Radojičić za “Fokus”.
Komentarišući potez federalnih vlasti da u vrijeme ekonomske krize u svojim institucijama povećavaju plate, Radojičić je rekao da je taj budžet nerealan već dvije godine.
“Oni su u deficitu nekoliko stotina miliona i svaka marka više iz budžeta FBiH nije obezbijeđena. Oni ne mogu da pokriju ni dosadašnje rashode i nepokriven je svaki novi rashod. Ne znam ni kako će završiti ovu godinu, a samim tim ni kako će planirati iduću godinu? Radi se o nerealnim planiranjima i nerealnim sredstvima”, zaključio je Radojičić.
Radojičić podsjeća da je RS pokrenula Razvojni program sa odvojenih 300 miliona maraka za razne projekte infrastrukturne i ekonomsko-razvojno komponente, sa radom je počela Rafinerija u Brodu, RS ima stabilan budžet, koji je na početku godine omogućio i znatan rast plata.
“Vidjećemo kako će se to finansijski odražavati u narednoj godini, jer su najave mnogo gore od onih koje su bile za ovu godinu”, rekao je predsjednik parlamenta Srpske.
On je istakao da će glavni izazov naredne godine biti održanje stabilnosti budžeta i kako obezbijediti prihodovnu stranu, jer se po svim trendovima unutar i van zemlje očekuje pad prometa, pad prihoda od indirektnih poreza, pad profita, poreza na dohodak i doprinosa.
“Mi u velikoj mjeri još nismo osjetili sve ono što se dešava u razvijenim zemljama Zapada, i ne samo tamo, jer je kriza globalna”, naveo je Radojičić i dodao da je riječ o cijelom klupku problema, koje u ovom momentu možda najviše osjete proizvođači vezani za izvoz.