BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) smatra da je sljedeće godine moguće povećanje domaćeg bruto proizvoda (BDP) za 6,4 odsto, rekao je danas premijer Milorad Dodik.
Vlada Srpske u narednoj godini želi da zadrži optimističke stope rasta, a stopa BDP-a od 6,4 odsto osnov je na čemu će se sve bazirati, rekao je Dodik, dodavši da je stav MMF-a da je realan rast BDP-a za narednu godinu 3,5 odsto, ali da je “ta projekcija bila prije početka rada Rafinerije nafte u Brodu koja će imati bitan udio u BDP-u”.
Učestvujući u raspravi o Nacrtu ekonomske politike RS za narednu godinu, Dodik je rekao da je ovim dokumentom predviđeno da u narednoj godini 20 odsto BDP-a čine investicije, i to zasnovane na realnim stanjima.
Govoreći o investicijama, Dodik je naveo da je danas austrijska kompanija “Štrabag” potvrdila spremnost za izgradnju autoputeva i dodao da se na rijeci Bosni od marta iduće godine očekuju investicioni radovi u vrijednosti od 200 do 300 miliona evra. On je najavio za iduću godinu otvaranje javnih radova, ne samo u infrastrukturnim, već i u ostalim djelatnostima.
Dodik je upozorio da privreda RS još nije konkurentna, te da je, uz sve ostalo, dodatno devastirana i otvorenom liberalizacijom, najavljujući da će u narednom periodu biti definisane neke oblasti zaštite proizvodnje.
On je rekao da će se razvojna sredstva upotrijebiti onako kako je to definisano u Razvojnom programu RS – isključivo za razvoj.
“Došlo je vrijeme da se stvori nova poslovna klima, vrijeme je za novu mobilizaciju. Kriza je tu i znamo šta ona znači, a kroz svo privređivanje neophodni su stalni dijalozi i partnerstvo, te pojačana odgovornost svih”, rekao je Dodik.
Savjetnik u Ministarstvu finansija RS Milenko Krajišnik rekao je da su ciljevi ekonomske politike za narednu godinu održavanje makroekonomske stabilnosti, nastavak reformskih procesa, povećanje dinamike privrednog rasta, održavanje i rast zaposlenosti, ravnomijeran razvoj svih područja, te porast standarda i socijalne sigurnosti.
On je naveo da su u ovom dokumentu, među ostalim makroekonomskim elementima, navedena projektovana stopa inflacije za iduću godinu na nivou od 3,1 odsto, rast industrijske proizvodnje od 9,3 odsto, te smanjenje stope nezaposlenosti.
Krajišnik je dodao da je predviđeno u narednoj godini održavanje javne potrošnje ispod 40 odsto od BDP-a, te podsjetio da je Nacrt ekonomske politike RS za narednu godinu rađen u vrijeme svjetske ekonomske krize.
Predstavnik Privredne komore Ranka Kostrešević rekla je da je ovaj dokument u pojedinim dijelovima nedorečen i protivrječan i navela da je u uslovima globalne ekonomske krize nerealno povećanje dinamike rasta i razvoja preduzeća, privrede, povećanje zaposlenosti.
Kostreševićeva je dodala da Privredna komora, u kojoj je danas organizovana javna rasprava, predlaže i formiranje fonda za pomoć proizvodnim preduzećima i stimulaciji izvoza, kako bi se smanjili efekti krize.
Privrednik Pero Bukejlović smatra da su predviđeni makroekonomski pokazatelji realni ukoliko “ne bude većih potresa usljed ekonomske krize” i dodao da u ovom dokumentu nije naglašeno pitanje unutrašnjeg duga.
Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da su sindikati spremni da doprinesu ostvarivanju ovog dokumenta, ujedno uputivši poziv na konstantan kvalitetan dijalog udruženja poslodavaca i sindikata.