BANJALUKA, Javno preduzeće “Autoputevi Republike Srpske” trebalo bi početkom naredne sedmice da sa Institutom “Mihajlo Pupin” i kompanijom “Kaldera” potpiše ugovor o nabavci opreme za naplatu putarine na autoputu Banjaluka – Gradiška, nakon što je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH odbila žalbu jednog ponuđača.
Direktor ovog preduzeća Dušan Topić izjavio je da je vrijednost ugovora 1,25 miliona KM sa PDV-om i da bi naplata putarine trebalo da počne jedan do dva mjeseca nakon potpisivanja. “Rješenje Kancelarije za razmatranje žalbi je potvrdilo da su `Autoputevi` radili u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a ugovorom ćemo precizno definisati nabavku i instalaciju opreme”, rekao je Topić.
On je naveo da će Institut “Mihajlo Pupin” dobiti posao, jer je renomirana kompanija, dok “Kaldera” kao domaći subjekt može da bude njihov lokalni partner.
“S druge strane, bilo je komentara da se onemogućava velikoj francuskoj kompaniji da dobije posao, ali je riječ o splitskoj kancelariji jedne francuske kompanije `Sanef`, koja je i uložila žalbu”, rekao je Topić, navodeći da su s njom na tenderu nastupile i dvije banjalučke firme, koje ne mogu da iznesu ovaj posao.
On je dodao da je u avgustu okončan konkurs za prijem 22 radnika u naplatnim kućicama, ali da ugovori o radu nisu potpisani, jer se čekalo na okončanje postupka javne nabavke opreme. “Od navedenog broja, 14 će raditi kao inkasanti, a ostali su neophodno rukovodeće osoblje, a kompanija koja isporučuje opremu ima obavezu da ih obuči”, rekao je Topić.
On smatra da sistem naplate neće donijeti mnogo novca, jer zbog nedostatka mosta kod Gradiške nema planiranog broja vozila, te da uvođenjem naplate neće biti ni mnogo osipanja saobraćaja, osim u prvih mjesec dana.
“Sada ćemo u Jakupovcima da počnemo sa otvorenim sistemom naplate, a kako se bude širila mreža prema Doboju sistem ćemo postepeno zatvarati postavljanjem naplatnih kućica na svim izlazima sa autoputa”, rekao je Topić.
On je naveo i da je u proteklih mjesec dana izvršen povrat kompletnih sredstava naplaćenog PDV-a po osnovu ugovora za izgradnju dionice autoputa Banjaluka – Doboj od Prnjavora do Doboja, u iznosu od 25 miliona KM, koja su bila na čekanju u Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Topić je rekao i da je prije dva dana potpisan dodatni ugovor sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj /EBRD/ o kreditu od 35 miliona evra za prvu fazu izgradnje autoputa Banjaluka – Doboj, na dionici od Prnjavora do Doboja.
“Na ovaj način apsolutno je pokriven cijeli ugovoreni iznos, tako da konačno i formalno imamo obezbijeđena kompletna finansijska sredstva za izgradnju cijelog autoputa”, rekao je Topić.
Govoreći o realizaciji planova za ovu godinu, Topić je izrazio zadovoljstvo kontinuitetom izgradnje autoputa Banjaluka – Doboj, navodeći da se još intenzivno radi na postizanju konkretnog pomaka u planiranju izgradnje mosta na Savi kod Gradiške.
On je podsjetio da je Evropska komisija odobrila Hrvatskoj kandidovani projekat izgradnje polovine mosta i saobraćajnice od Okučana koji će se realizovati bespovratnim sredstvima, te da bi izvođači radova trebalo da budu izabrani tokom naredne godine, a da se 2016. godine sa radovima počne.
“Sredinom ovog mjeseca imamo sastanak u Zagrebu o tom pitanju i potrudićemo se da taj proces ubrzamo preuzimanjem što više posla na sebe”, najavio je Topić, istakavši da se to odnosi samo na polovinu obaveze koja pripada BiH.
Izvršni direktor za ekonomsko–finansijske poslove u “Autoputevima Republike Srpske” Marko Mitrović rekao je da je finansijska konstrukcija za izgradnju autoputa Banjaluka – Doboj u ovom momentu stoodstotno zatvorena.
On je podsjetio da se za prvu fazu izgradnje koriste sredstva EBRD-a od 150 miliona plus 35 miliona evra, što se, kako je rekao, uklapa u ugovorene cijene radova i konsultantskih usluga, dok se druga faza realizuje kreditom Evropske investicione banke u iznosu od 160 miliona evra.
“Da li će biti odstupanja od cijene, pokazaće vrijeme, ali u ovom momentu po mojim saznanjima nema naznaka da će se to desiti”, rekao je Mitrović. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovde je jasno kao dan da je sprega Mića Kaldera-Dodik-Čubrilović-Topić radila i da se na silu izabrao skuplji i nekvalitetniji ponuđač, samo da bi se svi utalili. A to što se to puno skuplje i lošije rješenje plaća iz naših džepova, njih nije briga.pokrašće još ovo malo bijede što je ostalo i zadužiće našu djecu 10 koljena unaprijed ali će se oni obogatiti jer za njih je RS sistem za bogaćanje i izvalačenje novca na njima sigurnije destinacije (Monako, Srbija, Austrija itd.)
Ove 2 banjalučke firme sa svojom sestrinskom firmom imaju preko 60 zaposlenih a ne 6 kako kaže g-din Topić. I ovde se ne radi uopšte o broju zaposlenih,to uostalom nije ni traženo u tenderu. Topić samo bezobrazno pokušava zamazati oči narodu i izmišlja razloge zašto su izvršili pritisak na agenciju za žalbe da u drugom postupku za iste navode ovaj put promjeni mišljenje i odbije žalbu, akko bi oni mogli izabrati Kalderu. Ovde je pitanju softveru koji bi čak bio u vlasništvu Autoputeva i RS-a i koji bi se otkupio od Francuza i za koga ne treba ni 3 zaposlena da ga održavaju a kamoli 60. Više od 90% posla bi ovde radili ljudi iz RS-a a ne iz Hrvatske ili ti Francuske, ali džaba sve.A što se tiče Kaldere koju su izabrali, od njih koliko sam čuo radnici bježe tako da je vrlo upitno i koliko oni imaju zaposlenih i kakvih zaposlenih. Nažalost, i po ko zna koji put, se pokazuje da ova garnitura uništava sve firme koje nisu SNSD-u bliski kumovski i koji nisu veliki sponzori, i gura samo 2,3 firme u RS, a ove ostale firme nemoraju ni postojati. I onda se čudimo što nam je katastrofalno stanje u realnom sektoru. Tužno,žalosno,sramotno. Nije ni čudo što nas strani investitori mimoilaze i još će nas mimoilaziti najmanje 4 god.