BANJALUKA, Nadzorni odbor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske (IRB RS) imenovaće novog direktora ove banke u narednih nekoliko dana, rekao je ministar finansija RS Aleksandar Džombić.
Džombić je istakao da će Komisija za izbor direktora ove banke donijeti konačnu odluku i uputiti je sutra Nadzornom odboru, nakon čega će narednih dana uslijediti imenovanje direktora IRB-a.
“Na raspisani konkurs za izbor direktora ove banke stiglo je 13 prijava od kojih dvije nisu bile kompletne, tako da je ostalo 11 kandidata sa kojima su već obavljeni razgovori i izvršeno rangiranje”, rekao je Džombić danas novinarima u Banjaluci.
Prethodni vršilac dužnosti direktora IRB Bojan Golić smijenjen je sa te funkcije nakon što je uhapšen u slučaju “Medicinska elektronika” u martu, sa još četiri osobe, zbog sumnje da su počinile krivična djela organizovanog kriminala i oštetili budžet RS za milionski iznos.
Džombić je rekao da je u Ministarstvo finansija RS stigla inicijativa Agencije za državnu upravu, kako bi dalo saglasnost za raspisivanje konkursa za izbor direktora i izvršnih direktora Poreske uprave RS.
”U postupku je odobrenje koje ćemo dati nakon čega ćemo početi sa raspisivanjem konkursa za izbor direktora i tri do četiri izvršna direktora Poreske uprave RS”, istakao je Džombić.
Govoreći o ispunjavanju uslova za kreditni aranžman BiH sa Međunarodnim monetarnim fondom, Džombić je rekao da RS nema nikakvih problema o ispunjavanju tih uslova za naredni srednjoročni period, ali ostaje da se vidi da li će te uslove moći ispuniti i Federacija BiH zbog Zakona o platama javne uprave.
“I dalje ostaje obaveza da svi nivoi vlasti u BiH ispune uslove, u suprotnom aranžmana sa ovim fondom neće biti”, rekao je Džombić.
On je rekao da RS u prošloj godini nije imala nikakvih problema u ispunjavanju obaveza, dok su problemi bili u Federaciji BiH, ali su na kraju uslovi ispunjeni.
“To je rezultiralo da je RS prošle godine dobila 132 miliona maraka kredita, a u 2010. godini drugu i treću tranšu kredita ukupne vrijednosti 89 miliona maraka. Sada bi trebali dobiti četvrtu tranšu u vrijednosti 27 miliona i pregovarati za aranžman za 2010. godinu”, rekao je Džombić.
Džombić je rekao da u banjalučkoj IEFK banci, koja je u ruskom vlasništvu i normalno radi, Vlada RS ima 2,9 miliona maraka depozita.
Prema njegovim riječima, nema nikakve bojazni da bi ova banka, čija je ukupna bilansna suma oko 20 miliona maraka, mogla da ugrozi finansijski sektor.
“IEFK banka je solventna, ima dovoljan iznos likvidnih sredstava od kojih se najveći dio nalazi u Centralnoj banci BiH i nesmetano može da izvrši svoje obaveze prema deponentima, uključujući i Vladu RS i stanovništvo”, rekao je Džombić i izrazio očekivanje da će IEFK banka, pronalaskom strateškog partnera i obezbjeđenjem dodatnog kapitala, biti uspješna u narednom periodu.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakvo licemjerje kada se već sada priča da će novi direktor biti Savo Lončar, dodin savjetnik, prijatelj, potpredsjednik vlade itd itd ali između ostalog i lik koji je krivično osuđivan od osnovnog i okružnog suda BL.
Ako Lončar dolazi za direktora IEFK banke, depozit Vlade će se značajno povećati, a to će cijeniti i potencijalni strateški partneri.Znači, da Ministrova tvrdnja da će ova banka “biti uspješna u narednom periodu” mogla bi i da se ostvari. Čak i nova vlast na jesen vjerujem da će u tom slučaju držati veće depozite od sadašnjih 2,9 miliona KM.
Biće ona: “rečeno-urađeno”. Nije šala