– NS RS: Usavršavanje zaposlenih u cilju pripreme za priključenje EU
– Tenderskom dokumentacijom otkrili da pojedini službenici nemaju ni elementarno znanje engleskog jezika
– Ne postoji evidencija koliko, od ukupno 3.500 državnih službenika, govori bar jedan strani jezik
– Radeta: Sve se vidi kada odete na konferencije pa i oni koji kažu da poznaju jezike, stavljaju slušalice
BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske priprema se za priključenje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji pa je od juče u potrazi za nastavnicima engleskog jezika koji će, kroz dva semestra, podučavati 54 zaposlenih. Sve to koštaće oko 14.000 KM sa uračunatim porezom na dodatu vrijednost.
U parlamentu Srpske navode da je predviđeno da njihovi zaposlenici prođu kroz 50 do 70 časova u zavisnosti od nivoa i veličine grupe.
„Kurs je usklađen sa standardima Zajedničkog evropskog okvira za strane jezike – CEFR, izdatim od strane Savjeta Evrope s namjerom stvaranja unificiranog načina procijenjivanja znanja stranog jezika kroz nastavni program, nastavni materijal i testiranje. Kurs se organizuje u svrhu usavršavanja zaposlenih sa znanjem engleskog jezika po usvojenim evropskim standardima, a u cilju pripreme za priključenje EU“, kazali su za CAPITAL u NS RS.
Predviđeno je da zaposleni na časove idu od aprila do decembra. Za početak, oni će morati na testiranje kako bi bio utvrđen stepen poznavanja jezika, a nakon osam mjeseci nastave dobiće odgovarajuće sertifikate.
U tenderskoj dokumentaciji stoji da je potrebno organizovanje i početnog i srednjeg i naprednog kursa jezika.
„Sertifikat o završenom kursu ne može se izdati polaznicima koji nisu redovno prisustvovali nastavi, odnosno koji imaju manje od 60 odsto prisustva svakom semestru, kao i polaznicima koji nisu uspješno položili sve predviđene testove obuke“, navedeno je u tenderskoj dokumentaciji.
Nastavnicima koji budu odabrani, obećavaju u NS RS, plaćaće se u roku od 40 dana od dana prijema fakture.
„Plaćanje je u dvije jednake rate nakon održanog prvog i održanog drugog semestra“, navode u parlamentu.
S obzirom na to da su u pitanju administrativni radnici, postavlja se pitanje zašto im, prilikom zapošljavanja, u uslovima konkursa nije navedeno bar elementarno poznavanje jezika. Pravdaju se da su najveći broj zaposlenih u državnoj upravi posao dobili prije desetak godina, kada se o ovom pitanju nije mnogo vodilo računa.
Radeta: Potrebne promjene prilikom zapošljavanja
U Agenciji za državnu upravu RS kažu da ovakvi propusti, kroz novi Zakon o državnim službenicima koji je u pripremi, moraju da ostanu prošlost.
Direktor Agencije Aleksandar Radeta za CAPITAL kaže da je u administraciji RS zaposleno 3.500 službenika, strane jezike trebalo da poznaje njih oko 400.
„U većini konkursa za zapošljavanje nije navedeno da je potrebno poznavanje jezika. I to koliko poznaju jezik je diskutabilno. U narednom periodu bi trebalo izmijeniti sistematizacije pa za određena radna mjesta tražiti i određeni stepen poznavanja stranog jezika. To je osnovni problem. U principu, jesmo za to da ovo bude obavezan uslov za zapošljavanje. Imamo situacije u kojima je navedeno da službenici poznaju A1, A2 ili B1 nivo jezika, a bolje znanje će nam biti potrebno sve više. To se najbolje vidi kada odete na konferencije pa i oni koji kažu da poznaju jezike, stavljaju slušalice“, kazao je Radeta.
Po njegovim riječima, zakoni će morati biti prilagođeni i novim vremenima. Međutim, iako postoji dobra volja, u registrima Agencije nema evidencije koliko službenika, među njih 3.500, poznaje bar jedan strani jezik.
Zapošljavanja neće čekati nove zakone. Kako prošle i ove godine, tako će građani RS, ali i međunarodne organizacije i ubuduće biti glavni finansijeri ovakvih doškolovavanja onih koji platu primaju iz budžeta RS.
CAPITAL: Žana Gauk
Komentariši