BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć po hitnom postupku budžet Republike Srpske za narednu godinu u iznosu od 3,795 milijardi KM.
Od 62 prisutna poslanika, njih 47 je glasalo za budžet, dok je 15 bilo protiv.
Budžet za narednu godinu veći je za 159 miliona u odnosu na drugi rebalans ovogodišnjeg budžeta.
Usvojen je i Program ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2021-2023. godine, po hitnom postupku.
Po hitnom postupku usvojen je i Zakon o izvršenju budžeta za 2021. godinu, Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o igrama na sreću, te Zakon o dopunama Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske.
Narodna skupština je usvojila i Odluku o iznosu garancija koje može izdati Republika Srpska u 2021. godini, Odluku o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2021. i Odluku o kratkoročnom zaduživanju Republike Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2021. godinu. ATV
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Znači sve po starom i još dublje tj još više kredita, reforme i dalje u vidu obećanja, još veći apetiti o trošku naroda i njegove budućnosti, još više radnih mjesta u administraciji. Dakle, ništa novo, samo što ovaj put, takva (nakaradna) politika vodi u potpuni bankrot, u kome će, u jednom momentu, bukvalno sve stati (u ekomskom smislu), što će u praksi značiti: kašnjenje plata, penzija, boračkih dodataka, podsticaja, kašnjenje izvođenja infrastrukturnih radova, zatim kašnjenje isplate tekućih izdataka za održavanje, što će dovesti do štrajkova, protesta i moguće, pada vlade, koja je ionako nakaradna, da nakaradnija ne može biti, mada očigledno i to dotični uspijevaju da nadmaše.
Da li za ovu situaciju ima riješenja? Naravno da ima, samo što očigledno, ova vlast misli da je riješenje u kopanju još većeg tla pod nogama.
Naime, u javnom sektoru u RS, prije 4 godine je bilo 75000 zaposlenih, dok zaključno sa ovom odlazećom 2020-om godinom, preko 90000 radnika! Što je isuviše nego premnogo i suviše nego premnogo je, pošto za područje RS, sve preko 25000 zaposlenih u administraciji previše je, što znači da jedno preko 65000 radnika je višak, te stoga, kada bi se otpustio toliki broj radnika u javnoj administraciji, stvorila bi se ušteda od čak 2 milijarde KM, što je dovoljno za otvaranje 100 hiljada novih firmi/radnih mjesta u prvoj godini, kroz program subvencija za otvaranje novih radnih mjesta, što bi se vratilo u kasu, kroz poreze, za godinu dana i tako opet, te pare bi se mogle iskoristiti za zapošljavanje i 100 hiljada ljudi sa biroa. Tako bi, za 2 godine, bio riješen problem nezaposlenosti u RS, kao ekonomski problem svih problema. Za dvije godine bi se moglo napraviti pravo jedno malo čudo, kada bi postojala politička volja, da se iz stanja sve veće dubioze, krene ka poboljšanju privrede, pošto 25000 radnika bi bilo dovoljno i moglo bi da radi sa elanom, kada bi se digitalizovala u potpunosti administracija, koja bi višestruko olakšala posao i za stanovništvo i za privredu i za ljude koji rade u administraciji. Ključ leži u velikom i brzom talasu otpuštanja, uz debele subvencije, sa ciljem nastavka rada otpuštenih, u privatnom sektoru i izlaza na zelenu granu, čitave privrede, u drugoj godini. Vrijeme je za brze i korjenite promjene i to što prije. Ili to ili ćemo kao društvo da izumremo, tako što ćemo svi prati tanjire i čistiti WC-e, po bijelom svijetu. Dosta je više bilo “lezi ‘ljebe, da te jedem”! Samo rezultati, konsolidacija javne uprave, jak realni sektor, profesionalni menadžment u javnim preduzećima, (potpuna) digitalizacija javne uprave i bog da nas pogleda.