LONDON/NJUJORK/TOKIO, Cijene akcija na efektnim berzama širom svijeta danas su nastavile da padaju, a glavni globalni indeks deonica – MSCI – opao je na četvorogodišnji minimum, jer sve dosadašnje akcije na smirivanju opšte finansijske krize nisu smirile sve nervoznije investitore.
Rojters prenosi, pozivajući se na tržišne izvore sa efektne berze u Londonu, da je MSCI indeks opao još 2,4 odsto i da je taj indikator na najnižem nivou od 2004. godine, nakon velikog pojeftinjenja akcija u Aziji i Evropi.
Najveći pad zabilježen je na berzi u Tokiju, gde je vodeći Nikei indeks akcija danas izgubio 9,4 odsto prethodne vrijednosti. Bio je to najveći dnevni pad tog indikatora od 1987. godine kada je, takođe, vladala globalna kriza na tržištu kapitala.
Nikei indeks je, podsjeća Rojteres, 14. oktobra 1987. godine u toku “crnog ponedeljka” na globalnim efektnim berzama, oslabio bezmalo 15 odsto.
Vrijednost dionica na najvećoj svjetskoj efektnoj berzi – njujorškom Volstritu – noćas je nastavila nezadrživo da pada – peti dan za redom – javlja londonski radio “Bi-Bi-Si” (BBC).
Agencija Blumberg izveštava da je najpoznatiji svjetski indeks akcija Dau džons sinoć opao, u zaključnoj trgovini, 5,1 odsto, nakon što je juče u zaključnoj trgovini vrijedio najmanje u minulih pet godina.
Dvije najveće berze akcija u Moskvi juče nisi ni radile, jer je na tom tržištu u ponedeljak zabilježeno pojeftinjenje dionica u rasponu od 15 do 19 odsto.
Panevropski FTSEurofirst 300 indeks, kao i nacionalni indikatori kretanja cijena akcija u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Njemačkoj, sinoć su, tokom završne trgovine, stagnirali nakon prethodnog dramatičnog pada.
Istovremeno je vrijednost dionica vodećih kontinentalnih banaka dramatično pala, čak i do 50 odsto, usljed sve učestalijih špekulacija da će mnoge finansijske organizacije u Evropi bankrotirati ukoliko im hitno ne stigne državna pomoć.
Poslovna klima na svjetskom finansijskom tržištu sinoć je dodatno pogoršana, nakon što je objavljena najnovija procijena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u kojoj se navodi da globalni gubici finansijskog sektora neće biti manji od 1,4 biliona dolara, što je 40 odsto više nego što se ranije prognoziralo.
MMF takođe ukazuje, u godišnjem izveštaju o kretanjima u svjetskoj ekonomiji, na produženi pad cijena nekretnina i opšte ekonomsko usporavanje, što znači da tekuća globalna privredna kriza još nije dostigla vrhunac.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.