NJUJORK, Cijene nekretnina na tržištima širom svijeta ponovo su pale u prva tri ovogodišnja mjeseca, iako je završen trogodišnji period njihovog naglog pada, i Hrvatska prati taj trend, pokazuje danas objavljen izvještaj savjetodavne kompanije Global Property Guide.
Studija o tržištima nekretnina u 39 zemalja svijeta pokazala je da su cijene nekretnina prilagođene za inflaciju u prvom ovogodišnjem tromjesečju pale na tromjesečnom nivou u 27 zemalja dok je njihov rast zabilježen u 12 zemalja. Na godišnjem nivou cijene su porasle u 16 zemalja, a pale u 23 zemlje.
Hrvatska je pratila trend kretanja cijena u Evropi, koji je obilježilo usporavanje pada u odnosu na isto tromjesečje prošle godine. Tako su cijene prilagođene za inflaciju pale na hrvatskom tržištu za 6,7 odsto u odnosu na isti period lani. U četvrtom tromjesečju prošle godine smanjile su se na godišnjem nivou za 14,3 odsto. U odnosu na prethodno tromjesečje cijene su u prvom kvartalu ove godine porasle za 13,3 odsto.
Nominalne cijene nekretnina na hrvatskom tržištu smanjile su se na godišnjem nivou za 4,6 odsto, čime je tempo njihovog pada na godišnjem nivou ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na posljednja tri mjeseca 2010. Na tromjesečnom nivou porasle su za 0,2 odsto. Situacija u Evropi bila je uglavnom slaba, pri čemu su Irska, Bugarska i Španija zabilježile najveći pad cijena na godišnjem nivou, za 13,1 odnosno 10,2 odnosno 7,7 odsto.
Najveći rast cijena u Evropi zabilježile su Norveška, za 6,9 odsto, i Austrija, za 6,5 odsto. Tržište nekretnina u SAD-u takođe je ponovno zabilježilo slabu uspješnost u prvom tromjesečju, pa su cijene prilagođene za inflaciju pale na godišnjem nivou za 7,5 odsto dok su u odnosu na prethodna tri mjeseca bile niže 3,7 odsto, što je njihov najoštriji pad od kraja 2008. Kao glavni razlog toga pada u Global Property Guideu navode veliku ponudu i slabu potražnju.
U Aziji su cijene ponovno porasle, pri čemu je rast predvodio Hong Kong, gdje su cijene prilagođene za infaciju u prvom kvartalu povećane za 18,8 odsto u odnosu na isti lanjski period. Slijedi Singapur sa rastom cijena za 8,2 odsto i Tajvan s 6,8-odstotnim rastom cijena. Pacifičku regiju pogodile su prirodne katastrofe, te su Australija i Novi Zeland u prvom kvartalu zabilježili pad cijena nekretnina u odnosu na isti period lani, za 3,4 odnosno 4,8 odsto. Hina