PARIZ, Francuske kamiondžije danas su djelimično blokirale najvažnije puteve u zemlji, željezničari su intenzivirali štrajk, a benzinske stanice su ostale bez goriva zbog obustave rada rafinerija, što je najnoviji pritisak na predsjednika Nikolu Sarkozija zbog nepopularnog prijedloga reforme penzijskog sistema.
“Jutros ne radi oko 1 500 benzinskih pumpi od ukupno 12 500 u Francuskoj” saopšteno je AFP iz Unije nezavisnih uvoznika nafte koja predstavlja velike distributere, što je oko 60 odsto prodaje u Francuskoj.
Uprkos nastavka štrajka u 12 rafinerija u zemlji, zbog kojeg je zatvoreno više stotina benzinskih stanica, Sarkozijeva vlada tvrdi da infrastruktura neće biti blokirana i poručuje da Francuska ima dovoljno rezervi goriva da podmiri potrebe građana i javnih prevoznika kao i da će deblokirati naftne terminale ako bude neophodno.
Kamiondžije, na poziv sindikata nastavljaju protest te su jutros blokirale neke trake autoputeva tako da je saobraćaj znatno usporen.
Štrajkači su tokom noći blokirali skladišta gorivom i spriječili snabdijevanje benzinskih pumpi.
U pojedinim gradovima kao Tuluz i Sent Etjen štrajkači su blokirali skladišta za vozila gradskog prevoza i tokom nekoliko časova onemogućili funkcionisanje autobuskog i tramvajskog saobraćaja.
Željeznički saobraćaj takođe zbog štrajka zaposlenih funkcioniše na minimalnom režimu, a za sutra je planirano otkazivanje polovine letova sa pariskog aerodroma “Orli” dok će sa ostalih aerodroma u Francuskoj biti otkazano 30 odsto letova, saopštila je danas uprava civilne avijacije.
Analitičari predviđaju da će ova sedmica biti prelomna za Sarkozijev plan reforme penzijskog sistema.
Štrajkovi kamiondžija i željezničara nadovezuju se na štrajkove zaposlenih u naftnoj industriji i očekuje se još masovniji izlazak Francuza na ulice u namjeri da primoraju Sarkozija da povuče penzioni zakon prije odlučujućeg glasanja u Senatu, u srijedu 20. oktobra.
Sarkozi nije proteklih mjeseci poklekao pred zahtjevima da povuče zakon o reformi, ukazujući na “rupu” u penzijskom fondu.
Štrajkovi su počeli kada je vlada najavila uvođenje zakona o reformi penzijskog sistema kojom je predviđeno podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa sadašnjih 60 na 62 godine, kao i da isplata pune penzije počne tek kada penzioner napuni 67 godina.