PARIZ, Francuska je i danas paralizovana generalnim štrajkom više sindikata koji već šest dana protestuju zbog najavljene vladine reforme penzionog sistema, a zaposleni u više sektora pridružili su se demonstracijama, dan uoči glasanja u Gornjem domu francuskog parlamenta o novom zakonu.
Protivnici nacrta zakona, koji između ostalog, predviđa podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa 60 na 62 godine o kome sutra treba da se glasa u Senatu, zaprijetili su da će od danas paralisati zemlju.
Francuski sidnikat CGT pozvao je zaposlene da se sutra, kada bude glasanje u Senatu, okupe na aerodromima u čitavoj zemlji i blokiraju saobraćaj.
Uprava za civilnu avijaciju predvidjela je za danas otkazivanje najmanje 50 odsto letova na pariskom aerodromu “Orli”, a na ostalim aerodromima za 30 odsto.
Sindikati su pozvali, osim prevoznika, i zaposlene u drugim sektorima da ih podrže. Takođe su pozvali zaposlene u “Evrotunelu” da se priključe štrajku.
Željezničari i prevoznici blokrali su skladišta nafte, tako da su benzinske pumpe širom Francuske i danas bez goriva. Već nekoliko dana u Francuskoj ne radi 12 rafinerija, a na više od 2 500 benzinskih stanica od ukupnih 12 500 od sinoć nema goriva.
Francuska vlada saopštila je prošlog vikenda da neće dozvoliti da bude nestašice goriva, iako je svih 12 rafinerija u zemlji u štrajku, dok je Međunarodna agencija za energiju saopštila da je Francuska počela da koristi gorivo iz obaveznih rezervi. Radnici rafinerije u Granpiju, istočno od Pariza, palili su juče gume, jer im je naređeno da rade, što su oni odbili.
U nekoliko francuskih gradova juče je došlo do sukoba štrajkača i policije, a u Parizu je policija upotrijebila suzavac protiv maskiranih demonstranata koji su oštetili nekoliko autobuskih stanica i palili automobile.
Pariski srednjoškolci, koji su se uključili u proteste protiv penzione reforme, takođe su juče palili gume i postavljali blokade pred školama u centru i u predgrađu francuske prestonice.
Francuzi žele da danas generalnim štrajkom poruče Senatu, koji treba sutra da glasa o nacrtu zakona o reformi penzionog sistema, da su protiv podizanja starosne granice za odlazak u penziju sa sadašnjih 60 na 62 godine, kao i da isplata pune penzije počne tek kada penzioner napuni 67 godina.