BEOGRAD, Ključni izazov u narednom periodu će biti dalji koraci ka dinarizaciji finansijskog sektora, što će na srednji i dugi rok omogućiti da se stabilnost finansijskog sistema poveća kroz znatniju orijentaciju ka domaćem tržištu, kao i stvaranje većih mogućnosti upravljanja rizicima, navedeno je u Godišnjem izvještaju Narodne banke Srbije o stabilnosti finansijskog sistema za 2010.
Kretanja makroekonomskih pokazatelja tokom 2010. godine ukazuju da se postepeni oporavak ekonomije Srbije nastavlja, ali da prelaz ka značajnijem i trajno održivom rastu zasnovanom na domaćim investicionim i proizvodnim aktivnostima još uvijek nije izvjestan u kratkom roku.
Očekivalo se da dalji razvoj bude znatno potpomognut vraćanjem povjerenja investitora, prevashodno s razvijenih evropskih tržišta, u region jugoistočne Evrope.
Najizraženiji rizik u sistemu ostaje kreditni rizik, u velikoj mjeri izazvan indirektnim deviznim rizikom s obzirom na još relativno visok stepen indeksacije kreditnog portfelja banaka.
Prethodno stvoreni kapitalni amortizeri bankarskog sektora su, međutim, i dalje više nego dovoljni da pokriju sve potencijalne gubitke, čak i u slučaju dodatnog osjetnog pogoršanja portfelja, imajući u vidu izuzetno visoke i nivoe likvidnosti i kapitalizovanosti banaka u Srbiji.
Budući da je kreditni rast poslije niza godina u znatnoj mjeri rezultat rasta čisto dinarskih kredita, može se reći da je intenzitet potencijalnih pritisaka na stabilnost bankarskog sektora smanjen u odnosu na prethodni period. Bitan faktor u procesu oporavka od krize prelivene s razvijenih svjetskih tržišta bile su državne subvencije privredi i stanovništvu.
Međutim, neophodno je početi s postepenim napuštanjem tog vida podsticanja ekonomskog rasta s obzirom na njegovu neodrživost na dugi rok, te sprečavanjem stvaranja predstave o subvencijama kao o podrazumijevanom instrumentu na tržištu pri izradi poslovnih planova.
Kako je navedeno u izvještaju, NBS pod finansijskom stabilnošću podrazumijeva postojanje zdravih i stabilnih finansijskih institucija, čija otpornost na rizike svojstvene finansijskom poslovanju, kao i na potrese iz okruženja, omogućava efikasno sprovođenje finansijskog posredovanja i obezbjeđuje stabilnost i povjerenje u ukupan finansijski sistem koji ona nadzire.
Stoga je cilj Izvještaja o stabilnosti finansijskog sistema da blagovremeno identifikuje postojeće i potencijalne rizike kojima je izložen taj sistem, a posebno bankarski sektor, te procjeni sposobnost tog sistema da apsorbuje rizike, a da pri tom ostane stabilan i sposoban da nesmetano funkcioniše i da sve preuzete obaveze izmiruje u ugovorenim rokovima. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.