BEOGRAD, Narodna banka Srbije je u 2009. godini ostvarila višak prihoda u iznosu od 54,5 milijardi dinara, od čega je realizovano četiri milijarde dinara od čega je u korist budžeta Srbije raspoređeno blizu 2,6 milijardi dinara, navedeno je u Godišnjem izvještaju NBS.
Osnovni cilj monetarne politike u 2010. godini je postizanje ciljane inflacije, čime će NBS doprinijeti održavanju stabilnosti finansijskog sistema i ostvarivanju održivog ekonomskog rasta, navedeno je u izvještaju.
Izvjesno je da će se u 2010. godini ekonomska aktivnost oporaviti, ali će taj oporavak biti nedovoljan i monetarna politika će najvjerovatnije ostati ekspanzivna tokom cijele godine, ocjenjeno je u izvještaju.
Ciljana inflacija u 2010. godini utvrđena je na nivou od šest plus minus dva odsto na kraju godine. Monetarna politika u ovoj godini biće usmjerena i na ostvarivanje ciljane inflacije u 2011. godini, koja za kraj godine iznosi 4,5 odsto s dozvoljenim odstupanjem od plus minus 1,5 odsto.
Snižavanje ciljanih stopa inflacije se nastavlja u 2012. godini – na četiri odsto do kraja godine s dozvoljenim odstupanjem od plus minus 1,5 odsto. To odražava opredjeljenost Monetarnog odbora za postizanje srednjoročne stabilnosti cijena i doprinosi stabilizaciji inflacionih očekivanja.
NBS će nastojati da cilj utvrđen za inflaciju ostvari pomoću osnovnog instrumenta monetarne politike – kamatne stope koja se primjenjuje u sprovođenju osnovnih operacija monetarne politike.
Visina referentne kamatne stope će se mjenjati zavisno od ocjene trenutne ekonomske situacije, ocjene kretanja inflacije, kao i njihovih projekcija.
Referentna kamatna stopa će biti korigovana tako da projektovana inflacija bude u granicama ciljanog raspona u vremenskom periodu koji Monetarni odbor bude smatrao odgovarajućim s obzirom na prirodu poremećaja koji nastanu i opštu makroekonomsku situaciju.
Ostali instrumenti monetarnog regulisanja, uključujući stopu obavezne rezerve i intervencije na deviznom tržištu, imaće pomoćnu ulogu.
Od 2009. godine NBS sprovodi režim ciljanja inflacije i, u saradnji s Vladom Srbije, utvrdila je srednjoročne ciljeve za ukupnu inflaciju mjerenu potrošačkim cijenama. Cilj za kraj 2009. godine bio je osam plus minus dva odsto, a ostvarena inflacija je iznosila 6,6 odsto.
Cilj je ostvaren korišćenjem referentne kamatne stope kao osnovnog instrumenta monetarne politike.
Restriktivna monetarna politika, kao i konzervativna politika nadzora poslovanja banaka, koje su vođene u prethodnom periodu u potpunosti su potvrdile svoju opravdanost, što je Narodnoj banci omogućilo da prilagođava regulativu kako bi negativne efekte svjetske ekonomske krize ublažila. Rezultat toga bila je očuvana stabilnost bankarskog i finansijskog sistema.
Zahvaljujući podršci koja je pružena bankama u prevazilaženju posljedica krize, obezbjeđivanju solidne pozicije likvidnosti i upravljanju povećanim kreditnim i deviznim rizikom, u Srbiji je održana stabilnost bankarskog sistema.
O povjerenju u bankarski sektor svjedoči činjenica da je, poslije udara u vidu naglog povlačenja više od milijardu evra devizne štednje iz banaka u posljednjem tromjesečju 2008. godine, ta štednja vraćena u banke i nastavila je da raste.
Devizna štednja je u 2009. godini povećana za 26 odsto, ili za više od 1,2 milijarde evra, i na kraju godine građani su na štednim ulozima u bankama držali više od šest milijardi evra.
Devizne rezerve NBS su u 2009. godini povećane za više od 2,4 milijarde evra i 31. decembra su iznosile blizu 10,6 milijardi evra, a NBS je i u uslovima svjetske ekonomske krize obezbijedila da devizno tržište nesmetano funkcioniše.
Visok rast deviznih rezervi rezultat je zaduživanja na osnovu aranžmana s MMF-om, ali i smanjenja tekućeg deficita platnog bilansa u uslovima realne depresijacije dinara i smanjene agregatne tražnje.
U izvještaju se navodi i da je proces restrukturiranja u NBS u 2009. godini nastavljen i na kraju godine centralna banka je imala 2.288 zaposlenih, ili 9,3 odsto manje nego u 2008, ali je njihova kvalifikaciona struktura bila znatno povoljnija. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.