BEOGRAD, Grupacija za visokogradnju Privredne komore Srbije (PKS) traži od države da uvede kategoriju minimalne ekonomske cijene izgradnje.
Oni zahtijevaju da država ne ugovara poslove po damping cijenama, koje ekonomski nisu opravdane.
Predsjednik grupacije Goran Dugandžija kaže da bi uvođenje minimalne cijene rada, kao osnova za minimalnu ekonomsku cijenu izgradnje, imalo pozitivne efekte na finansijsku disciplinu i smanjenje “sive ekonomije” i da bi moglo da bude preporuka investitorima.
Dugandžija je naveo da u urgentne mjere koje predlažu građevinari spada i hitno izmirenje duga države prema građevinskim kompanijama, donošenje Zakona o lizingu nepokretnosti, da bi se podigla tražnja za stanovima i osnivanje Garancijskog fonda koji bi pruzao garancije na osnovu neaktivne državne imovine.
Taj fond bi poslovnim bankama garantovao učešće građevinskih preduzeća u projektima koji se finansiraju iz budžeta i pružio garanciju bankama sa kojima bi se ušlo u reprogramiranje dugova građevinskih preduzeća kod bankarskog sektora.
Fond bi mogao da bude u funkciji posebnih državnih programa za pomoć građevinskim kompanijama, a tokom vremena bi mogao da preraste u investicionu banku građevinske industrije, rekao je Dugandžija.
Na osnovu ugovora sa državom i Garantnim fondom ušlo bi se u proces reprograma dugova prema bankama i oslobađanja datih kolaterala – zaloga na opremi i mehanizaciji građevinskih firmi.
Istovremeno, prema planu Grupacije za visokogradnju, građevinske firme reprogramiraće obaveze tako što će davati državi garancije na opremi koja će biti oslobođena kolaterala i upisivati državi udio vlasništva nad firmom. Tokom izvođenja građevinskih radova firme sa obavezom prema državi iz svoje neto zarade isplaćivaće svoje dugove. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Država NE SMIJE da ulaže zdrav kapital poreskih obveznika u održavanje u životu loših poslovnih projekata.
*
Treba dozvoliti da cijene nekretnina dugoročno i umjereno padaju, dok ne dođu na nivo cijene izgradnje + prosječan profit ili na nivo gdje renta iznosi normalan godišnji prinos na kapital u skladu sa rizikom ulaganja.
*
Održavanje neopravdano visokih cijena nekretnina , kao što je to u Srbiji i kod nas u BL, nije u interesu građana, a ni preduzeća koja kupuju ili iznajmljuju prostor.
*
Visoke cijene nekretnina odgovaraju davaocima kredita – bankama, onima koji su se uz pomoć mita i korupcije dočepali građevinskog zemljišta i korumpiranim službenicima koji rade u organima koji izdaju dozvole.
*
Nije u redu da poreski obveznici ssvojim novcem finansiraju održavanje visokih cijena nekretnina i skupih kredita.