Ne odustaju od tužbe protiv Uprave i grada Bijeljina

bijeljinaBIJELJINA, Mali akcionari, bivši radnici i dioničari Trgovinskog preduzeća „Distributivni centar“ Bijeljina, njih dvadeset i četvoro, ne odustaju od tužbi koje su prije više od godinu dana pokrenuli pred bijeljinskim Osnovni sudom za nadoknadu štete za uništene poslovne objekata i otuđeno zemljište protiv kompletne uprave preduzeća i grada Bijeljina, potvrdio je za poslovni portal CAPITAL.ba Bogdan Radetić, pravni zastupnik oštećenih akcionara.

Radetić kaže da je krajem prošle godine, na zahtjev tužene strane da se 3. aprila 2013. godine pokrenuti postupak prekine i da se pokuša postići dogovor o poravnanju, sud odobrio takav način rješavanja ovog spora. Međutim, krajem prošle godine oštećeni akcionari su uvidjeli da od poravnanja neće biti ništa i početkom ove godine uputili su zahtjev Osnovnom sudu u Bijeljini da se sudski postupak nastavi.

Osnovni sud u Bijeljini 18. jula ove godine donio je rješenje o nastavku postupka i mi sada očekujemo da nas pozovu na pripremno ročište“, kaže Bogdan Radetić.

Radetić kaže da su mali akcionari podnijeli tužbu protiv Gorana Markovića, direktora „Distributivnog centra“ Bijeljina, Cvijetina Nikića, predsjednika Upravnog odbora, protiv članova Upravnog odbora Milenka Vidakovića i Slavenka Radovanovića, te protiv predsjednika Nadzornog odbora ovog preduzeća Miće Jokovića, kao i članova Nadzornog odbora Mirka Savića i Branke Kićanović.

Tužba je podnesena i protiv predsjednika Skupštine akcionara Centra Dušana Manojlovića, te protiv Trgovinskog preduzeća „Napredak“, preduzeća „ Welting“ DOO Bijeljina i protiv grada Bijeljina.

Radetić kaže da nakon upisivanja akcionarskog društva „Distributivni centar“ u sudski registar, pa sve do sada, tužitelji nisu ostvarili pravo na dividendu srazmjerno svom učešću u kapitalu preduzeća, nisu ostvarili pravo da raspolažu svojim dijelom u preduzeću, stečenim u postupku privatizacije i kupovinom kapitala iz ostvarene dobiti preduzeća. Nisu ostvarili pravo ni na podjelu imovine nakon likvidacije kapitala preduzeća, iako nije bilo povjerilaca.

Pročitaj više:  Milioni završili u poreskom raju

On kaže da Uprava preduzeća i direktor nisu vodili poslovnu politiku radi obavljanja djelatnosti u punom kapacitetu kojim je društvo raspolagalo, što je doprinijelo propuštanju da društvo stiče dobit iz kapitala kojim je raspolagalo, da bi se iz dobiti mogla dijeliti i dividenda.

U međuvremenu su na nekadašnjoj lokaciji Centra srušeni postojeći objekti i izgrađeno veliko stambeno naselje.

„U pitanju su bili magacinski i kancelarijski prostori, pomoćni objekti i hladnjača za skadištenje robe, a sve je to uništeno da bi se prodale građevinske parcele privatnim investitorima za izgradnju više stambeno – poslovnih objekata“.

Radetić ističe da je vještak građevinske struke procijenio da su srušeni poslovni objekti vrijedili 3.276.000 KM, te da je ukupna imovina preduzeća po bilansu stanja u Centralnom registru hartija od vrijednosti na dan 31.12. 2012. godine iznosila 3.470.000 KM. Na prvom ročištu mali akcionari su insistirali na postizanju dogovora i poravnanja, zahtijevajući da im se isplati oko milion maraka na ime 15,8 odsto udjela u vrijednosti akcijskog kapitala preduzeća. S obzirom na to da dogovor o poravnanju nije postignut, tužbe su ostale na snazi, kaže Radetić.

Radetić naglašava da su sve odluke o prodaji građevinskog zemljišta i rušenju poslovnih objekata donesene nezakonito, mimo Skupštine akcionara, zbog čega su i podignute tužbe protiv jedanaest odgovornih osoba u ovom i drugim preduzećima.

Odštetni zahtjev se odnosi na dio imovine, vrijednost povučenih akcija, ali i na izgubljenu dobit u slučaju izdavanja pod zakup pomenutih objekata. Zatezne kamate već su dostigle visinu iznosa potraživanja malih akcionara“, ističe Radetić.

CAPITAL: Lj.Ljubojević

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts