BEOGRAD, Prodaja kompanija u vlasništvu Salforda nije povezana ni sa pritiskom Vlade, niti s presudom Upravnog suda o monopolu na tržištu mlijeka, kaže Judžin Džefi.
Džefi, predsjednik investicionog fonda Salford, kaže da je fond htio da proda Imlek, Subotičku mljekaru, Bambi i Knjaz Miloš još 2008, ali ga je kriza spriječila.
On objašnjava da “većina fondova prodaje svoje kompanije tri ili četiri godine od momenta inicijalnih investicija. Mi ih u Srbiji prodajemo poslije osam godina”.
“Zatvaramo investicioni krug i to ne samo na srpskom tržištu već i u Rusiji, Gruziji i Ukrajini. Vrijeme je da počnemo novi investicioni ciklus”, navodi Džefi i dodaje da će Salford ulagati u druge kompanije u Srbiji koje ne moraju obavezno da budu iz sektora prehrane kao što je do sada bio slučaj.
On kaže da će “prodaja mljekara biti dobra za mljekarsku industriju, jer će doći svjetski igrači. Imlek ima snažne brendove i vjerovatnije je da će svjetske mljekare graditi poslovanje oko Imleka nego da će ga progutati. Možda će donijeti proizvode i brendove, recimo dezerte, kako bi zaokružili portfolio, a donijeće Imleku i novu tehnologiju”.
Na pitanje hoće li novi vlasnici otpuštati zaposlene, Džefi odgovara da su “Imlek i Subotica efikasne kompanije koje posluju po evropskim standardima, tako da ne vidim razlog za otpuštanje. Upravo suprotno”.
“Pošto će većina svjetskih kompanija donijeti i nove proizvode, kao što su deserti i drugi specijalizovani proizvodi, biće i novih investicija i treba očekivati otvaranje novih radnih mjesta. Kad Imlek postane dio svjetske kompanije, zaposleni možda mogu da očekuju i veće zarade, ali to će zavisiti od politike novog vlasnika”, dodaje on.
Komentarišući to da li presuda o monopoloskom polažaju može otežati prodaju, Džefi navodi da Imlek drži 25 odsto tržišta u Srbiji, dok je u Evropi udio mljekara i veći, a farme su efikasnije i kvalitetnije.
“Naše farme danas u prosjeku imaju 75 odsto mlijeka EU kvaliteta, dok ostale farme proizvode svega 10 odsto mlijeka ekstra klase. Od 2014. sve farme koje ne postižu evropski kvalitet, kao i mljekare koje takvo mlijeko prerađuju, jednostavno će nestati. Nestaće i male i neefikasne farme i mljekare. S druge strane, većina svjetskih mljekara koje bi kupile Imlek mogle bi u Briselu da obezbjede dodatna sredstva za srpsku mljekarsku industriju, pod pretpostavkom da se uspostave komunikacija i ravnoteža između Vlade, mljekara i farmera”, kaže on.
Judžin Džefi kaže da će za kupovinu Imleka i Subotičke mljekare vjerovatno biti zainteresovane sve velike svjetske mljekare – Danone, Frizlend, Kampina, Laktalis, investicioni fond Miler, ali i kompanija Pepsi, koja je u Rusiji vlasnik najveće mljekare. Za preuzimanje Knjaz Miloša interesovanje bi mogli da pokažu Koka-kola, Pepsi i Karlsberg. Na aukciju za prodaju Bambi Banata vjerovatno bi mogli da se oglase globalne konditorske kompanije. Blic