Ne prodavati Telekom Srbije

BEOGRAD, Predstavnici Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) smatraju da ne treba prodavati preduzeće Telekom Srbija, jer je profitabilan i kao državno preduzeće.

Svi do sada iznijeti argumenti za njegovu prodaju su neodrživi, kaže saradnik IZIT-a Saša Đogović i dodaje da država prodaje Telekom Srbije zbog loše i neodgovorne ekonomske politike iz prethodnog tranzicionog perioda.

On kaže da je „ta politika izazvala neplansku i nekontrolisanu prodaju društvene i državne imovine i neproduktivno trošnje velikih sredstava, koja su dobijena od privatizacije”.

“Taj neuspešan period tranzicije koji se zasnivao na tome da se prodaje po svaku cenu, ne ulazeći u to kako će dalje poslovati kompanije, da se zadužuje i troši, doveo je do ekonomskog kraha iz koga nas je izvukao stend baj aranžman sa MMF-om”, rekao je on.

On je rekao da nisu osnovane teze na osnovu kojih Vlada Srbije zagovara prodaju tog preduzeća i da je to pokušaj da se pridobije podrška javnog mnjenja za prodaju Telekoma.

Stav koji zastupa premijer da je sada najpogodnji trenutak za prodaju Telekoma polazi od teze da državna svojina nije najefikasniji oblik i da ne doprinosi održanju perfomansi jedne kompanije, a to je greška u startu, smatra Đogović.

On je podsjetio “da je Telekom ostvario profit, iako je u državnom vlasništvu, a s druge strane proširio je i svoje tržište u BIH i Crnoj Gori, znači postao je i regionalni igrač, iako je država neefikasna”.

Državno preduzeće itekako može dobro da posluje i to sve zavisi od strateškog promišljanja države o poslovanju kompanije koja je u njenom vlasništvu, pogotovo ukoliko je riječ o kompaniji koja ima određene prirodne resurse, istakao je Đogović.

Kako je rekao, kao razlog prodaje navodi se i da država nema razvijenu korporativnu kulturu upravljanja i to je pogrešna teza, jer državi treba dati vremena da to nauči. “Postavlja je pitanje da li država želi da promeni administraciju i upravu, smanji korupciju i postane efikasnija. Ako to ne želi, onda ne može ni da upravlja Telekomom”, naveo je Đogović.

Pročitaj više:  Medvedev: Pooštravanje sankcija Moskvi – objava ekonomskog rata

On je kazao i da nije ispravan argument da Srbija ide u komunistički sistem, ako zadrži većinsko vlasništvo u toj kompaniji, jer mnoge zemlje, kao što je Slovenija, Njemačka, Švajcarska, imaju većinsko vlasništvo u telekomunikacionim kompanijama.

“Kroz ove teze i argumente nastoji se zabašuriti suština i pokazati prodaja Telekoma kao jedno uspešno poslovanje”, naveo je Đogović. Beta/ Tanjug

Comments

2 komentara na na “Ne prodavati Telekom Srbije”

  1. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Još su “bolje” izjave premijera, predsjednika i jedne ministarke da Telekom treba prodati da bi ljudi u selima Srbije dobili internet (iako ne znaju ni upaliti računar niti ga uopšte posjeduju), da bi bio poboljšan kvalitet usluge (iako bi sve provlačili kroz sadašnju “kanalizaciju”) i da bi bila smanjena cijena usluga (nigdje cijena usluge nakon privatizacije nije smanjena pa neće ni u Srbiji).
    Slažem se sa Đogovićem, da ako priznaju da je država neefikasan vlasnik i upravljač u javnim preduzećima, onda treba poboljašti njenu efikasnost, a ne zbog toga prodavati firme. Zašto bi Srbija bila dobar upravljač novcem dobijenim od prodaje Telekoma ako nije “znala” upravljati Telekomom??
    Ovo je još jedna priča kako nesposobna vlast “spašava” preduzeća i građane od te iste nesposobne vlasti tako što će rasprodati sve što vrijedi, zadužiti se i pred izbore pričati kako su sposobni da upravljaju.

  2. bosman Avatar
    bosman

    Isti scenario kao u RS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts