VAŠINGTON, Američki državni sekretar Hilari Klinton uvjerena je da će predsjednik i Kongres postići sporazum o podizanju limita zaduživanja.
“Uvjeravam vas da smo mi svjesni opasnosti, znamo kako je ovo važno i nama i vama”, rekla je Klintonova na skupu biznismena u Hong Kongu, prenosi Bi-Bi-Si.
Ona je dodala da je uvjerena da će Kongres učiniti pravu stvar i postići sporazum o limitu duga.
Klintonova je rekla da će u SAD biti smanjena potrošnja i pozvala zemlje Azije da i same unesu promjene kako bi olakšale izvoz američke robe u region.
Ona je pozvala Aziju da prihvati globalne propise o “otvorenoj, slobodnoj, transparentnoj i pravičnoj trgovini” koje Kine i druge zemlje u usponu često ignorišu.
Posjeta Klintonove Hong Kongu je prva posjeta američkog državnog sekretara od kada je Peking 1997. godine povratio kontrolu nad tim gradom od Britanije.
Cilj govora Klintonove, kako javlja Rojters, jeste da naglasi da će SAD ostati postojana ekonomska sila u Aziji, uprkos rastućoj zabrinutosti za njene kratkoročne i dugoročne finansije.
Agencija navodi da, iako poruke Klintonove nisu direktno upućene Kini, one se odnose na Peking, koji američki zvaničnici okrivljuju da koristi regulatorske mjere i vještačko nizak kurs svoje nacionalne valute juan za nagomilavanje 3,2 biliona deviznih rezervi.
Njeni komentari uslijedili su nakon slične izjave ministra finansija Timotija Gajtnera.Gajtner je juče u izjavi za mrežu Ej-Bi-Si rekao da bi sporazum o povećanju limita duga trebalo do večeras da bude u Kongresu kako bi se ispunio rok do 2. avgusta.
SAD rizikuju bankrot ukoliko ne povećaju limit duga od 14,3 triliona dolara.Razgovori ovog vikenda između američkog predsjednika Baraka Obame i lidera u Kongresu nisu bili uspješni.
Ukoliko se ne postigne sporazum, Ministarstvo finansija će ostati bez novca da plati svoje račune, što može dovesti do povećanja kamatne stope, ugroziti ekonomski oporavak SAD, ali i globalne ekonomije.
Za proteklih godinu dana zabilježen je veliki budžetski deficit od 1,3 triliona dolara, odnosno više od 4.000 dolara po osobi.
Pozajmljivanje je potrebno kako bi se ispunili vladini planovi potrošnje, ali i zato jer je povećanje poreza limitirano važećim zakonima.
Demokrate i republikanci se ne slažu o prijedlogu za povećanje limita za američki dug, koji sada iznosi 14,3 triliona dolara.
Povećanjem limita administraciji bi bilo omogućeno da poslije 2. avgusta plaća račune federalnim institucijama.
Obama želi da sporazum o smanjenju duga uključuje i smanjenje potrošnje i povećanje poreza, dok republikanci u oba doma Kongresa odbacuju povećanje poreza.