BANJALUKA, U okviru racionalizacije školskog sistema u Republici Srpskoj (RS) niko od nastavnog osoblja neće ostati bez posla, jer će broj zaposlenih biti usklađen sa odlaskom radnika u penziju.
Pomoćnik ministra prosvjete i kulture RS Miroslav Bobrek rekao je danas da u narednih tri do četiri godine u školama u RS treba da u penziju ode 1 000 prosvjetnih radnika.
“Ono što mi se čini kao nepravilna interpretacija Pravilnika o navodno 500 radnika viška, jeste što se ta brojka pojavljuje zbog toga što se smanjuje broj učenika u osnovnim školama, a samim tim se samanjuje broj odjeljenja. To je trend koji traje u RS i logično je da za posljedicu ima smanjenje posla”, rekao je Bobrek novinarima u Banjaluci.
On je dodao da su Pravilnikom o četrdesetočasovnoj radnoj sedmici regulisane one aktivnosti koje nastavno i vannastavno u školama treba da obavi da bi se realizovao nastavni program.
“Sigurno nije jedini zadatak prosvjetnih radnika u učionici i u za katedrom nego je ima i mnogo rada sa učenicima u vannastavnim aktivnostima, u kontaktima sa roditeljima i društvenom zajednicom“, rekao je Bobrek.
On je naglasio da Ministarstvo prosvjete i kulture RS ima stalnu i dobru saradnju sa Sindikatom obrazovanja nauke i kulture RS, te da se svi pravilnici se donose u konsultacijama sa školama, a samim tim i predstavnicima sindikata.
Predstavnici Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske /RS/ zatražili su danas odlaganje primjene Pravilnika o finsiranju osnovnih i srednjih škola jer bi kako navode njegovom primjenom veliki broj radnika ostao bez posla.
Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kutlture RS Stevan Milić rekao je da se Pravilnikom povećava broj učenika u odjeljenjima što automatski dovodi do smanjenja broja odjeljenja i viška prosvjetnih radnika, te da bi oko 500 radnika moglo ostati bez posla zbog povećanja sedmične norme časova u srednjim školama za nastavnike jezika i metematike sa 18 na 20 i za ostale predmete sa 20 na 24.