AMSTERDAM, Medju pacijentima koji su preživjeli srčani udar i poslije toga zapali u depresiju, nereagovanje na antidepresivnu terapiju predstavlja signal velikog rizika da se srčani udar ponovi, ukazuju rezutati jedne holandske studije, obavljene u Univerzitetskom medicinskom centru u Groningenu.
Ovom studijom je obuhvaćeno 2.177 pacijenata hospitalizovanih zbog akutnog srčanog udara, od kojih se kod 375 razvila postinfarktna depresija, izvestio je Rojters.
Metodom slučajnog uzorka 209 depresivnih pacijenata odabrano je za tretman “mirtazapinom” (koji se prodaje pod imenom “remeron”), dok je kod ostalih i nadalje primenjivana uobičajena njega.
Ustanovljeno je da su oni depresivni pacijenti kod kojih tokom dva mjeseca nije primećeno povoljno dejstvo “mirtazapina” bili izloženi 25,6 odsto većem riziku od ponovnog infarkta, dok je taj procenat kod pacijenata koji su ostali na standardnoj postinfarktnoj terapiji bio 11,2 odsto, a kod onih koji su reagovali na “mirtazapin” 7,4 odsto.
Pošto su u obzir uzeli i druge faktore koji su mogli da utiču na ponovljeni srčani udar, holandski stručnjaci došli su do zaključka da su “depresivci” koji nisu reagovali na terapiju depresije bili čak tri puta izloženiji novom infarktu od onih koji su reagovali na taj lek.
Osim potrebe da se iznadju novi efikasniji tretmani za pacijente izložene “dodatnom kardiovaskularnom riziku”, ova studija preliminarno daje osnova da se na depresiju posle srčanog udara gleda kao na faktor koji ima direktnu ulogu u prognozi daljeg zdravstvenog stanja pacijenta.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.