PRIJEDOR, Radnicima prijedorskog “Industroprojekta” od ove godine poslodavac će obračunavati platu u skladu sa učinkom, a ne fiksno, s obzirom da je dosadašnji učinak zaposlenih od 2.000 KM po inženjeru nedopustivo nizak, izjavio je Dragan Čorokalo, predsjednik Uprave “Fortis grupe” u čijem je sastavu ovo preduzeće.
“Od dvadesetak zaposlenih, petnaestak je inženjera, koji svi do jednog rade privatno i rade `na crno`. Zato im je od ove godine predočen novi način obračuna plata: svi će imati zagarantovan minimalac u skladu sa zakonom, a od svakog posla koji urade za `Industroprojekt` dobijaće od 30 do 50 odsto”, rekao je Čorokalo Srni.
On je naveo da ovom preduzeću prijeti otpuštanje radnika zbog smanjenog obima poslova i da je zbog toga dosadašnji direktor Dragan Bursać podnio ostavku na tu dužnost, te najavio da će pitanje novog direktora biti riješeno sutra ili iduće sedmice.
“Zar je normalno da najprestižnija projektantska kuća u Prijedoru radi samo par projekata i urbanističko-tehničke uslove za potrebe opštine Prijedor. Zar je normalno da od 10 000 legalizacija na području Prijedora nijedna ne zapadne `Industroprojekt`? Zar je normalno da inženjer s platom od 1.500 KM sagradi luksuznu kuću od 500 kvadratnih metara i kupi stan u Banjaluci?”, pitao je Čorokalo.
On tvrdi da inženjeri “Industroprojekta” radeći privatno izvan ove firme poslove koji su u nadležnosti firme mjesečno “na crno” zarađuju pet do deset hiljada maraka.
“Umjesto da bude visoko profitabilna firma, mi svakog mjeseca već osam i po godina iz drugih svojih preduzeća novac povlačimo radi održivosti ove firme”, dodao je Čorokalo.
Odgovarajući na pitanje da li će u ovom novom načinu obračuna plata nepravedno ispaštati tehničari i drugo osoblje koje nema mogućnost da radi privatno, Čorokalo je naglasio da zna gdje leži problem i da će “raščistiti situaciju”.
“Ponudio sam im prije dva mjeseca da zgradu i preduzeće, procijenjene na blizu pet miliona maraka, kupe od nas za dva miliona – nisu htjeli. Ponudio sam im mjesto direktora nakon što je dosadašnji podnio ostavku – niko nije htio jer ne bi više mogao raditi na crno”, naveo je Čorokalo.
On je dodao da je dosadašnje rukovodstvo “Industroprojekta” bez znanja većinskih vlasnika davalo bankovne garancije za kredite kojima je sada opterećena grupacija, te da je time odgovorno i za zloupotrebu službenog položaja.
“Industroprojekt” Prijedor jedna je od firmi u vlasništvu ovdašnje kompanije “Prijedorputevi”, čiji većinski vlasnik je Fortis grupa. Osim “Industroprojekta”, to su i “Kozaraputevi” iz Banjaluke, “Ilidžaputevi” iz Istočnog Sarajeva, kamenolom “Japra” iz Novog Grada, ljubijska livnica, benzinska stanica “Egzotik” u Prijedoru i jedna manja firma u Crnoj Gori. Sve zajedno zapošljavaju oko 800 radnika.