BRČKO, Nedostaci i propusti u državnoj legislativi, kao i brojni problemi administrativne prirode i nedostatak adekvatnih stručnih kadrova, osnovni su uzroci sporog otklanjanja necarinskih barijera, posebno u zoni slobodne trgovine Cefta, u kojoj se nalazi i BiH.
Ovo je danas u Brčkom predstavnicima sredstava informisanja izjavio rukovodilac Odjeljenja za spoljnotrgovinsku politiku u Ministarstvu spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa BiH Enver Muratović po završetku sastanka koji je radi upoznavanja o stanju u pojedinim oblastima privređivanja i otklanjanja necarisnkih barijera priredila Privredna komora distrikta sa tim ministarstvom i Spoljnotrgovinskom komorom BiH.
“Već desetak godina Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa upozorava Savjet ministara BiH da izvrši obaveze iz svoje nadležnosti u vezi sa restrukturisanjem privrede u državi, kako bi proizvođači iz BiH spremno ušli u utakmicu na evropskom i svjetskom tržištu, gdje postoje pravila kojih svaki izvoznik mora da se pridržava”, rekao je Muratović.
Većina problema sa kojima se suočavavaju izvoznici iz BiH proistekli su, prema ocjeni direktora Sektora privrede u Spoljnotrgovačkoj komori BiH Save Marjanca, usljed manjkavosti u institucionalnim rješenjima, za šta je, kako je rekao, odgovorno i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
“Usljed nedostaka državne legislative, za mnoga pitanja u oblasti spoljne trgovine, prije svega, u pogledu uvoza i izvoza robe, BiH je u 2008. godini uvezla robu u vrijednosti od 16 milijardi i 280 miliona KM, dok je istovremeno izvezla razne proizvode čija je vrijednost šest milijardi i 712 miliona KM. Dakle, pokrivenost uvoza izvozom je 41,20 odsto”, upozorio je Marjanac.
Učestvujući u raspravi, zamjenik generalnog direktora brčanskog “Bimala” Ševal Suljkanović ukazao je na problem zaštite domaće proizvodnje koji, kako smatra, treba da riješi država.