Nedovoljna privredna saradnja Irana i BiH

iranSARAJEVO,  Slabost je bosanskohercegovačke strane što Iran ima dobru privrednu saradnju sa Srbijom i Hrvatskom, ali ne i u zadovoljavajućoj mjeri sa BiH, rekao je ambasador Irana u BiH Ahmad Farid Hoseini.

“Mi smo uvijek bili otvoreni za saradnju. Vi ste jedno vrijeme bili zauzeti sami sobom. Mi smo u mnogim sektorima davali prijedloge za saradnju”, rekao je Hoseini i dodao da je na nedavnoj međunarodnoj konferenciji o prirodnom gasu u Sarajevu upoznao vlasti u BiH sa iranskom tehnologijom za izgradnju rezervoara prirodnog gasa, te da je dao prijedlog za saradnju na tom planu.

On je naveo da je od svog dolaska u BiH upravo angažovan na povezivanju privrednih subjekata dvije zemlje i naglasio da neki od prijedloga čekaju saglasnost vlasti u BiH, među kojima je i projekt izgradnje hidrocentrale u BiH, za koji je Iran obezbijedio sredstva.

Iranski ambasador je u intervjuu za  “Nezavisne novine” rekao da je, nakon višegodišnjih zalaganja, nedavno potpisan Ugovor o preferencijalnom režimu u trgovini između Irana i BiH koji je u fazi ratifikacije u parlamentima dvije zemlje.

“Takvi sporazumi su preduslov za jačanje privredne saradnje”, naveo je Hoseini i dodao da je jedan od najvećih problema kad je riječ o odnosima dvije zemlje međusobno nepoznavanje naroda, te da je na tom planu potrebno napraviti pomake.

On je podsjetio da je uspjelo povezivanje sedam kantona Federacije BiH sa iranskim provincijama i dodao da Iran interesuje isti vid saradnje i sa Republikom Srpskom.

“Imam dobre odnose sa Slobodanom Puhalcom, sadašnjim minstrom privrede RS i u telefonskom razgovoru izrazio sam želju da ga pozovem da sa privrednom delegacijom posjeti Iran”, rekao je Hoseini.

On se složio sa činjenicom da je boljoj privrednoj saradnji najveća smetnja velika razdaljina, što poskupljuje troškove transporta i onemogućava veću trgovinsku razmjenu i dodao da je potrebno uspostaviti direktnu avio-liniju, osnovati zajedničku banku i potpisati sporazume za olakšice u privrednoj saradnji kako bi bila unaprijeđena.

Pročitaj više:  Gudronska jama – ekološka bomba u srcu modričkog naselja (VIDEO)

Hoseini je naveo da je korijen dobre saradnje sa Srbijom i Hrvatskom dobra saradnja sa bivšom Jugoslavijom i da su kompanije iz ovih država nakon rata uspjele da u dobroj mjeri vrate pozicije u Iranu.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts