BEOGRAD, Srbija je za poslednjih šest godina iskoristila tek trećinu zajmova koje su joj odobrili međunarodni kreditori.Dok međunarodne kreditore ubjeđuje da joj odobre nove zajmove i dok pregovara o novim pozajmicama, Srbiju na njenim računima čeka više od milijardu evra već odobrenih, ugovorenih i ratifikovanih kredita za projekte koji nisu u potpunosti ili većim dijelom realizovani, piše Politika.
Prema podacima Narodne banke Srbije, javnom sektoru Srbije je od kraja 2000. godine do 31. marta ove godine odobreno ukupno 3,969 milijardi evra inostranih kredita (ugovorenih), ali je čak 27 odsto ili 1,069 milijardi evra još neiskorišćeno. Za povlačenje nekih kredita, u cjelini ili djelimično, prvobitni rok je istekao, a za neke je već i produžavan.
Prema detaljnoj informaciji koju je guverner Jelašić početkom godine uputio na adresu ministarke finansija Diane Dragutinović, od 2002. do kraja 2008. javni sektor se kod međunarodnih finansijskih organizacija i ostalih stranih kreditora zadužio za 1,636 milijardi evraprojektnih i programskih zajmova (računajući i prošle godine ratifikovane), ali je potrošio samo trećinu – 508,6 miliona evra.
Veći dio, čak 1,124 milijarde evra, tada je bio neiskorišćen. Istina, sudeći po razlici iz svežijih podataka NBS, zimus i s proljeća povučeno je još pedesetak miliona evra.
Od 906,5 miliona evra odobrenih i ratifikovanih kredita za koje je država direktni dužnik, prema toj analizi nepotrošeno je 563,7 miliona i još toliko, tačnije 560 od 729,5 miliona evra, koje su javna preduzeća dobila uz državnu garanciju. To znači da su za punih šest godina povukla samo 166,59 miliona evra.
Rekorder među javnim preduzećima po sumi ranije dobijenih, a neiskorišćenih kredita po ovom pregledu je Elektroprivreda Srbije, piše list. Od 2001. ovo javno preduzeće, recimo, nije uspjelo da iskoristi gotovo polovinu od 100 miliona evra zajma EBRD-a, a od 2003. godine od 60 miliona evra drugog zajma povuklo je tek 26,58 miliona. Usporenom dinamikom koristi i 16 miliona evra kredita nemačkog KfW-a za rekonstrukciju kopova Tamnava. B92
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Mogli su onda i da objave koliki je trošak nekorištenja sredstava… Poznato je da se naplaćuje određena kamata na iskorištena sredstva, ali i na raspoloživi a neiskorišteni dio se takođe plaća određena kamata.
Da se radi i samo o 1% kamatnoj stopi, to bi na milijardu eur iznosilo 10 mil eur! Bacanje para…
Ima se, može se.