BIJELJINA, Najveći broj radnih sporova u Republici Srpskoj odnosi na neisplaćene plate, zatim na otkazni rok, isplatu otpremnine i drugih naknada poput regresa i toplog obroka, naknadu materijalne štete i pitanje doprinosa, saopšteno je danas iz Agencije za mirno rješavanje radnih sporova.
Direktor Agencije Boris Radić rekao je da je do sada zaprimljeno 319 prijedloga za pokretanje postupka, i to 304 individualna i 15 kolektivnih.
On je istakao da su u Agenciji riješili sve predmete iz 2010. i 2011. godine, dok je iz 2012. godine riješeno 25 predmeta, a u toku je rješavanje njih 18.
“Od ukupnog broja zaprimljenih predmeta pozitivno je riješeno oko 75 odsto. Kada kažem pozitivno, mislim na predmete koji su riješeni sporazumom strana u sporu, kao i na predmete u kojima su miritelji, odnosno arbitri, utvrdili da predlagaču ne pripada traženo pravo. U ostalim predmetima izvršena je obustava postupka iz razloga što jedna strana nije bila spremna spor rješavati mirnim putem”, rekao je Radić.
Agencija za mirno rješavanje radnih sporova sa sjedištem u Banjaluci osnovana je kao javna ustanova za pružanje besplatne stručne pomoći, koja treba da obezbijedi prihvatljiva rješenja u radnim sporovima između radnika i poslodavca. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pitanje:
Molim vas da mi pokušate odgovoriti šta znači staž osiguranja i kako protumačiti to da se staž od 1992-1995 godine računa u penzijski staž a kada se ispostavlja rješenje iz PIO isti se ne prikazuje kao staž osiguranja i u zbiru staža ga nema ,
Ovo se konkretno odnosi na nas koji smo radili u predratnom periodu u firmama u federaciji a poslije 1995 ili kasniji ostvarili nekakav staž u Republici Srpskoj . Da se razumijemo to je vlada trebala da uplati međutim nije uplatila( iz pouzdanih izvora navodno je za taj dio staža vlada uplatila za Banja Luku ) .a zakon se tumači i ovako i onako / odnosno kako kome odgovara / ali gorka istina je da tog staža nema kao staža osiguranja i može li se onda isti i ne uobzirivati kod obračunavanja staža za penzionisanje. mogu li dobiti komentar na gore navedeni moj meil.