BANJALUKA, Blizu pet hiljada plinskih boca starosti preko 30 godina izdvojene su na lager za uništenje, potvrdio je Lazar Stojanović, glavni republički tehnički inspektor, uvjeravajući kako na tržištu Republike Srpske odnedavno nema boca čija starost prelazi propisani limit.
– Sve boce starije od 30 godina stavljene su van prometa i uskoro će biti uništene. Time se smanjuje opasnost po građane da bi zbog starosti neki ventil mogao popustiti i izazvati neželjene posljedice – rekao je Stojanović.
On je pojasnio da će boce biti uništene u skladu sa zaključkom Vlade RS na osnovu kojeg je propisano da boce starosti preko 30 godina moraju biti izuzete iz prometa, a potom uništene.
– Inspekcija je obilazeći punionice gasa prekontrolisala starost plinskih boca. Pronađeno je blizu pet hiljada sa isteklim rokom trajanja i nakon što bude izdato rješenje o uništenju one će biti stavljene pod presu ukoliko ne bude ozbiljnijih primjedbi – rekao je Stojanović i dodao da će sačekati nekoliko dana kako bi vidjeli reakciju punionica, iako zaključkom Vlade RS nije predviđena mogućnost žalbe ukoliko je boca starija od 30 godina.
– Stare boce će najvjerovatnije biti uništene u pogonima preduzeća “Agrosirovina” koje posjeduje odgovarajuću presu za uništenje – kaže Stojanović.
Pojašnjavajući proces uništavanja Stojanović je rekao kako prije presovanja sve boce moraju biti do kraja ispražnjene od gasa kako u procesu ne bi došlo do eksplozija.
– Punionice su obaviještene da isprazne boce, a kada se to obavi uslijediće njihovo uništavanje – navodi Stojanović.
Glavni republički tehnički inspektor RS, kaže da su neke punionice građanima izdavale boce starosti proizvodnje od preko 30 godina čime će na neki način građani biti zakinuti.
– Punionice odbijaju da prime takvu bocu, ili dolaze u iskušenje da je gasom napune na nepredviđenom mjestu. Pretpostavljam da se ne radi o većem broju boca. Njihova vrijednost nije velika zbog čega se ne radi o ozbiljnijem problemu. Veća opasnost leži u činjenici da građani u podrumima drže boce koje se ne koriste, a zrele su za uništenje. Još razmatramo kako riješiti taj problem – istakao je Stojanović.
On upozorava da su u FBiH i dalje u upotrebi boce koje zbog starosti mogu izazvati opasnost za građane, te podsjeća da republička inspekcija RS ni nakon dvije godine traženja nije uspjela dobiti autentični oblik federalnog inspekcijskog pečata koji potvrđuje ispravnost plinske boce.
– Saznali smo da izrađuju novi pečat. Neshvatljivo je da tako odgovornoj instituciji kao što je federalna inspekcija nije u interesu da nam dostavi pečat kako bismo znali da li su potvrdili ispravnost plinske boce. To je potrebno kako bismo se uvjerili koji su pečati validni, a koji predstavljaju falsifikat. Time bi po logici stvari promet boca bio legalan i znatno bezbjedniji – navodi Stojanović. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.