BEOGRAD, Glavni i akutni problem srpske ekonomije trenutno je nelikvidnost i da bi on bio riješen treba uspostaviti finansijsku disciplinu, odnosno uvesti stroga pravila u međusobnim plaćanjima u svim vrstama poslovnih transakcija sa rokom od 60 dana, ocijenili su danas autori časopisa Makroekonomske analize i trendovi.
Ekonomista Stojan Stamenković rekao je, na promociji novog broja MAT-a, da je u Srbiji krajem februara 66.000 privrednih subjekata imalo blokirane račune sa ukupnim dugovanjima od oko 288 milijardi dinara.
On je istakao da je u bankarskom sektoru 18 odsto problematičnih kredita kao i da veliki trgovinski lanci i trgovine svoje obaveze izmiruju između tri i devet mjeseci što ukazuje na visoku nelikvidnost u srpskoj privredi.
Stamenković smatra da bi taj problem na kratak rok bio riješen uvođenjem finansijske discipline saglasno Direktivi o borbi protiv kašnjenja u plaćanju koju je usvojio Evropski parlament 20. oktobra prošle godine.
Prema njegovim riječima u Srbiji se moraju uvesti stroga pravila u odnosu na međusobna plaćanja, bilo da se radi o privatnom sektoru ili o transkacijama između privatnog i javnog sektora.
Stamenković je istakao da je pomenutom direktivom EU rok za međusobna plaćanja u oba sektora limitiran na 30 a najduže na 60 dana, dok bi se u slučaju Srbije moglo započeti sa rokom plaćanja od 60 dana.
Stamenković takođe smatra da za rješenje problema nelikvidnosti treba ukinuti asimetriju u dužničko povjerilačkim odnosima sa državom i ubrzati fiskalnu konsolidaciju.
On je ocijenio da pokušaji rješavanja problema netržišnim metodama, poput monetarne ekspanzije, subvencionisam kreditima za likvidnost, reprogramiranjem dugova problem nelikvidnosti mogu riješiti prividno i u kratkom roku.
Za dugoročno rješenje problema nelikvidnosti neophodna je sveukupna reforma javnog sektora koja bi relaksirala privredu i uspostavila osnov za trajnu finansijsku disciplinu i privrede i države, istakao je Stamenković.
Inflacija do kraja maja između sedam i osam odsto
Nivo inflacije u Srbiji do kraja maja iznosiće između sedam i osam odsto što pokazuje da nije moguće ostvariti ciljanu inflaciju na kraju godine od oko šest procenata, ocijenili su danas stručnjaci časopisa Makroekonomske analize i trendovi.
Kako su istakli, ciljanu inflacija (4,5 plus minus 1,5 odsto) nije moguće ostvariti zbog toga što su na enormni rast inflacije u prvom kvartalu 2011. godine najveći uticaj imali regulisane cijene i cijene hrane.
Stručnjaci MAT-a su ukazali da su cijene hrane u svijetu prošle godine znatno povećane što je imalo uticaja i na cijene hrane u Srbiji te je pitanje kakava će situacija sa cijenama hrane biti u ovoj godini.
Ekonomisti su ukazali da Vlada Srbije nije obezbjedila dovoljne rezerve pšenice prošle godine kada je ta žitarica bila jeftina i sada poteže za mjerom koja nije dobra a to je ograničavanje cijene hljeba i zabrana izvoza pšenice. Tanjug