Nema dogovora na tržištu tečnog naftnog gasa

BEOGRAD, Komisija za zaštitu konkurencije saopštila je danas da na tržistu tečnog naftnog gasa ne postoji dogovor o cijeni između konkurenata, ali da je uvrđeno da se cijene usklađuju sa cijenama koje utvrdi Naftna industrija Srbije – tečni naftni gas (NIS TNG).

“Na osnovu razgovora sa velikim brojem učesnika na tržištu, kao i sa predstavnicima relevantnih institucija i do sada prikupljene dokumentacije Komisija nije mogla da utvrdi postojanje dogovora o ceni. Međutim, u toku postupka je uočeno da postoji paralelno ponašanje učesnika na tržištu, kada je reč o maloprodajnoj ceni TNG-a, odnosno da se cene, u većini slučajeva, usklađuju sa cenom koju utvrdi NIS TNG”, navodi se u izvještaju Komisije.

U saopštenju se dodaje da cijena TNG-a treba da se utvrđuje slobodno, odnosno, po tržišnim principima.

Dodaje se da je utvđeno da se maloprodajna cijena određuje tako što se usklađuje sa cijenom NIS TNG-a, ili, u određenim slučajevima, sa cijenom konkurenta u neposrednom okruženju.

“Ovakva pojava predstavlja institut ‘paralelnog ponašanja’ koji ugrožava razvoj konkurencije na tržištu, ali nije sama po sebi zabranjena, osim u slučaju da je rezultat dogovora”, dodaje se u izvještaju.

Komisija je saopštila da iako konkurenti na tržištu imaju usklađene maloprodajne cijene, nije utvrdila da je takvo njihovo ponašanje rezultat dogovora.

Komisija je preporučila učesnicima na tržištu da bi trebalo da izmjene ponašanje u cilju izbegavanja prećutnih dogovora kojima se utvrđuju kupovne ili prodajne cijene, a koje Zakon definiše kao zabranjene i ništave.

NIS TNG bi u tom smislu trebalo da prestane da obavještava o veleprodajnim cijenama koje sadrže i promjene maloprodajne cijene, već samo o veleprodajnim cijenama, preporučila je Komisija.

Kako se navodi u izvještaju, učesnici na tržištu bi trebalo da omoguće potrošačima da imaju izbor i po pitanju cijene i kvaliteta.

Pročitaj više:  Prioritet očuvanje socijalne i fiskalne stabilnosti

Prema procjenama NIS TNG-a u Srbiji je prošle godine potrošnja tečnog naftnog gasa (TNG) porasla na oko 380.000 tona, a tokom ove godine se očekuje nastavak rasta od pet odsto.   Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts