BEOGRAD, Pomoćnik ministra za rad i socijalnu politiku u Srbiji Radmila Bukumirović Katić kaže da trenutno nije potpisan nijedan kolektivni ugovor na nivou privredne grane.
Ona ocjenjuje da je neophodno da se u narednom periodu riješi taj problem i da su za to potrebni jaki sindikati, kao i jaki poslodavci.
Bukumirović je podsjetila da su kolektivni ugovori potpisani samo u javnim službama (zdravstvo, kultura, državna uprava), odnosno tamo gdje je Vlada jedna od strana potpisnica.
Ona je kazala da je potrebno unaprijediti socijalno i kolektivno pregovaranje ne samo na republičkom, već i na lokalnom nivou, podsjećajući da u 18 gradova u Srbiji već postoje formirani Socijalno-ekonomski savjeti, ali da nisu angažovani u dovoljnoj mjeri.
Takođe, prema njenoj ocijeni, potrebno je, kao u javnom sektoru, i u privatnom podstaći učešće sindikata u organima upravljanja.
“Godinama unazad se u Srbiji odnos odvija na jedan način. Ne želim da kritikujem, ali zaposleni misle da imaju određena stečena prava i u tom smislu mislim da se jako sporo mijenjamo, dok sa druge strane, najveći broj poslodavaca ima problem nedostatka sredstava i ne mogu izaći u susret zahtjevima sindikata”, ukazala je ona.
Bukumirović kaže da država treba da prepozna sektore u koje treba više ulagati i koji imaju potencijala da otvore nova radna mjesta, ocjenjujući da ulaganja u infrastrukturne projekte jeste jedno od rješenja u narednom periodu.
Ona je ukazala da se privreda Srbije suočava sa brojnim teškoćama, koje nisu posljedica samo svjetske ekonomske krize, već i izvornih problema, prije svega, dugotrajnog procesa tranzicije i privatizacije firmi u Srbiji.
“To što je oko 25,6 odsto ugovora o kupoprodaji preduzeća poništeno, ukazuje na slabost poslodavaca, ali i na slabosti zaposlenih i njihovih potencijala”, rekla je Bukumirović-Katić. Tanjug