BANJALUKA, SARAJEVO, Cijene stambenog prostora u BiH ove godine ne bi trebalo da budu još snižene, jer s ovakvim cijenama investitori posluju na granici rentabilnosti, procjene su sindikalaca i posrednika u prodaji stanova.
Prema nekim analizama, u BiH je kvadrat stana najskuplji u Sarajevu i kreće se od 1.700 do 2.900 KM, te u Banjaluci od 2.000 do 2.400 KM, dok je jeftiniji u manjim sredinama.
Tako se u RS izdvaja Mrkonjić Grad, gdje se kvadrat stana kreće između 750 i 1.200 KM, dok se u opštinama Drvar i Livno može kupiti i za 500 KM.
Među jeftinijim gradovima je i Derventa, gdje za kvadrat novog stana treba izdvojiti od 1.300 do 1.400 KM, a za stariju gradnju od 850 do 1.100 KM.
Mile Ribić, predsjednik Sindikata građevinarstva RS, kazao je da ne očekuje dalje pojeftinjenje stanova, jer, kako je kazao, za to nema prostora.
“Jedino postoji mogućnost ako investitorima baš treba novac da onda spuste cijene i ispod ovih i tako da dođu do para, jer im je ovako uloženi kapital praktično zaleđen i ne mogu da ga unovče”, rekao je Ribić.
Prema njegovim riječima, cijena stanova u Banjaluci je najviša u RS, a investitori to pravdaju većim troškovima, dok je poznato da je kvadrat stana najjeftiniji u Mrkonjić Gradu, zbog manje troškova i obaveza.
On je još naveo da se cijene kvadrata stana u RS razlikuju po opštinama za čak 30 do 40 odsto, te da investitori navode da i s ovakvim cijenama posluju na granici rentabilnosti.
“Svaka cijena izgleda visoko imajući u vidu primanja stanovništva”, rekao je Ribić.
Mirza Hadžijahić, direktor Agencije za posredovanje nekretninama “Rental” iz Sarajeva, kazao je da su cijene stanova prošle godine stagnirale, te da se u ovoj ne očekuje pojeftinjenje.
U agencijama za nekretnine iz RS kazali su da je ekonomska kriza značajno uticala na pad potražnje stanova, zbog čega su se pojedini investitori odlučili da u novogodišnjoj ponudi malo spuste cijene.
Oni navode da je primjetno da su firme i vlasnici stanova spremni da neznatno snize cijenu samo kako bi ih prodali.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, do kraja septembra prošle godine u 18 opština RS nije izgrađen nijedan novi stan, a u devet ovih lokalnih zajednica nema ni započetih stanova.
Oni navode da u polovini od 18 opština koje nemaju nijedan novi stan, 428 stanova čeka da bude završeno, dok u Višegradu, Zvorniku, Milićima, Sokocu i Srpcu nema ni izgrađenih ni nedovršenih stambenih jedinica.
“Od 1.181 završenog stana u RS, najviše ih je u Bijeljini 243, Doboju 149 i Banjaluci 135, dok je najmanje novih stanova dobila Rogatica, svega 13”, rekli su u Zavodu za statistiku RS.
Stanko Ivaštanin, sekretar Udruženja građevinarstva pri Privrednoj komori RS, kazao je da se tokom prošle godine zakon ponude i potražnje, koji uslovljava industriju stanogradnje, različito odrazio na opštine u RS.
“Evidentno je da se manje ulaže u izgradnju jer je kriza prisutna. Stanove manje kupuju, jer ljudi ne žele da rizikuju, a sve se to na kraju odrazilo na manji broj započetih nedovršenih stambenih zgrada”, rekao je Ivaštanin.
Gradovi Cijena kvadrata stana
Sarajevo 1.700-2.900
Banjaluka 2.000-2.400
Trebinje 1.500-2.000
Mostar 1.300-1.700
Derventa 850-1.400
Prijedor 800-1.500
Mrkonjić Grad 750-1.200
Livno 500-1.450
Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
20 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Znam da se m2 u Banjaluci može kupiti i za manje od 2.000 KM, čak i u novogradnji sa uračunatim PDV-om. To naravno zavisi od lokacije, ali i od pregovaračke sposobnosti kupaca, jer će mnogi investitori dati popust onome ko je u stanju isplatiti stan u kratkom roku.
Mislim da se cijene nekretnina polako spuštaju na realne vrijednosti, ali to još nije na granici rentabilnosti, jer niko ne bi ni pravio da mu se to ne isplati.
S druge strane, porez na kapitalnu dobit za staru gradnju je vrlo visok, jer su mnogi od tih stanova otkupljeni za vrlo male iznose. U 2011 je vrlo realno očekivati i povećanje PDV-a.
U kombinaciji sa sve manjom kupovnom moći stanovništva, manjem obimu povoljnih stambenih kredita IRB-a, sve većom nezaposlenošću i neizvjesnošću, to će dovesti do stagnacije ili pada u prometu nekretninama. Ali zato će neminovno porasti tražnja za najmom stanova…
Ne znam da li iko razmišlja o lizingu, kao npr. u Srbiji http://www.seebiz.eu/bih/banke/leasing/prvo-porezi%2c-pa-stan-na-lizing,102397.html
Opet naručeni članak o cijenama nekretnina u BL. Prije 6 mjeseci bilo je kvadrat u novogradnji 200KM skuplji a i tada je bio “na granici rentabilnosti”. Cijena oko 1.800 za Stepe Stepanovića ili oko 2.000 za Aleju Svetog Save je realna cijena ako je gradnja iole dobra. Sve preko toga je preplaćeno.
Ma sta realna cijena stana je oko 1000 km !! sve preko ide u dzep ovim gazdama !!
stan u banja luci, doduse u izgradnji, oko 2,5 km od centra, moze da se kupi i za 1.100 km.
http://www.kupistan.ba/
Ispade da je moguće izgraditi kvadrat, doduše u Novaka Pivaševića, za 940 KM i još zaraditi na njemu…
Kako su cijene materijala i radne snage približno iste, ostaje da razliku u cijeni čini kvalitet ugrađene opreme, cijena placa i urbanističkih saglasnosti i raznih dozvola.
Kad se vec prica o kupovini stanova, moze li mi molim vas neko objasniti proceduru za kupovinu polovnog stana? Koji se porezi placaju? Sta se placa kada se stan pokloni, jednostavno prepise ili naslijedi?
Usput, cini mi se da je ovo u Novaka Pivasevica malo too good to be true.
Pozdrav
Mene interesuje jel to lokacija na starom romskom groblju na Veselom brijegu?
U BL i Sarajevu mnogi previđaju razne Zgradoljube koji takođe imaju svoju tarifu, a koja se ne vidi u knjigovodstvu pa onda nije jasno kako knjige pokazuju da se isplati, a gazde kaže da se ne isplati. Vjerovatno “gazde” znaju nešto više…
da li postoji mogućnost, da lice kupi stan na kredit, tako što bi isti taj stan stavilo pod hipoteku i naravno još jedan veoma “jak”
žirant, lice ima stalni posao, platu oko 1000KM suprugu i bebu, nemaju vlastiti krov nad glavom, ali nemaju ni imovinu koju bi stavili pod hipoteku, stan koji je predmet prometa može ili ne može biti pod hipotekom? sa jedne strane mi je jasno da isplatom prodavcu stan prelazi u vlasništvo kupca, dakle godinama će se otplaćivati kredit i banka će moći od glavng dužnika da ga otuđi, ako bi bilo potrebe, prodavac je dobio novac i završio svoje, ali na osnovu čega banka može dati novac prije knjiženja hipoteke odnosno da li je žirant sam dovoljan tih 3-4 dana dok se stan ne prevede!?
Ako to nije moguće, kako mi prije par dana objasniše neki poznavaoci problema, kako onda mladi bračni parovi mogu dobiti krov nad glavom? teoretski možda, ali u praksi ne! osim drugi, treći…deseti, zgrade i tako dalje, ali onaj kome zaista treba…?
i još jedna stvar, da li porez na kapitalna dobra, plaćaju i mladi bračni parovi sa djecom, kojima to nije kapitalno dobro, nego preka potreba? i kada se plaća, odnosno u kojem roku i na koji način, te šta ako se izbjegava platiti?
Hvala Vam unaprijed!
Potrebno je samo malo dobre volje od strane prodavca stana i stan koji je predmet kupovine može biti zalog za kredit. Kad kažem malo dobre volje, zaista mislim malo. Najbolje je da Vam notar kod kojeg budete pravili ugovor o kupovini objasni detalje.
Na nove nekretnine se plaća PDV prilikom prve prodaje. Nakndadno se PDV ne plaća nego porez za prenos vlasništva ili nešto slično od 3% na kupoprodajnu cijenu. Ne znam da je iko oslobođen ove obaveze, ali ovo je samo moje mišljenje.
Najbolji način za izbjegavanje dijela ovog poreza je isplata dijela cijene mimo ugovora. Ipak ne treba pretjerivati, jer poreska uprava nije naivna i ima propisane minimalne cijene. Ako pokušate proturiti ugovor sa nižom cijenom, obračunaće Vam porez po svojim propisima. Ne znam koji je to minimum.
Inače pokušaj izbjegavanja plaćanja ovog poreza u potpunosti nije moguć, jer ako ga ne platite nećete dobiti potvrdu iz poreske uprave, a bez te potvrde ne možete prevesti stan na sebe!
@7.Oportuni
Da, mislim da je to ta lokacija, pošto ne znam ni za jednu drugu lokaciju u toj ulici gdje se planira izgradnja 176 stanova. Kad se malo “zagrebe” ispod površine vidi se da niska cijena nije jedino mjerilo da će stanovi biti razgrabljeni…
@9.Beskućnik
Stan koji želite kupiti može i najčešće jeste predmet hipoteke da bi dobili kredit. Banke su fleksibilne po tom pitanju i dovoljan im je predugovor o kupoprodaji na osnovu kojeg će dati kredit, a nakon realizacije kupoprodaje, upisaće hipoteku. Ukoliko se radi o polovnom stanu, stvar je slična s tim da detalje dogovarate u “trouglu” banka-notar-prodavac.
Pri kupoprodaji starih stanova plaća se porez za prenos nepokretnosti od 3% i prodavac bi trebao platiti porez na kapitalnu dobit od 10%. Vrlo često prodavac te poreze “ugradi” u cijenu stana, pa vam nekad ispade da za skoro iste pare možete kupiti stan u novogradnji, računajući i sva renoviranja koja morate uraditi u polovnom stanu.
Kada kupite stan, on je vaše vlasništvo bez obzira na hipoteku banke. Hipoteka utiče samo na to da ga ne možete prodati ili pokloniti bez pismene saglasnosti banke.
Na sve nekretnine se plaća porez na imovinu i tu nema izuzetaka, ali je taj porez po starom Zakonu bio vrlo mali, npr. 0,30 KM/m2 godišnje za stanove do 50m2. Po novom Zakonu, biće oslobođeni poreza stanovi do 50 m2, kao i oni čija površina ne prelazi 50 m2 za vlasnika + 10 m2 za svakog člana porodice. Tako vi sa suprugom i bebom možete imati stan od 70 m2 i bićete oslobođeni plaćanja poreza na imovinu za taj stan.
“Nema osnova za dalje pojeftinjenje stanova”???
Ovaj naslov je toliko smijesan da je to cudo bozije. Pa naravno da ce cijene padati kad niko kome treba stan ne raspolaze sa gotovinom a rijetki mogu aplicirati za kredit IRB kojoj je ostalo jos malo sredstava. Stanovi koje nude u novogodisnjoj akciji u Aleji centar za 1990KM su kao povoljni???
Po meni realna cijena novogradnje u gradu BL ne bi trebala biti preko 1400KM/m2(sa uracunatim PDV-om), sve ostalo je naucna fantastika. Ljudi ostaju bez posla, cijene divljaju a dolazi nam i naplata kredita od MMF,sto ce reci da ce cijene osnovnih zivotnih namirnica i kojekavi porezi ugusiti i najmanju zelju za kupovinom stanova.
Tek cijene polovnih stanova koji su otkupljeni za male pare a za koje se nerijetko trazi i preko 2000KM za m2 ce se strmoglaviti.
Na kraju ćemo doći u situaciju da investitori neće graditi ako nemaju zaradu, a po cijenama po kojima žele prodavati neće biti kupaca. Polovne stanove će prodavati samo onaj ko baš mora i po cijeni po kojoj uspije naći kupca. Sve u svemu, ionako prilično mrtvo tržište nekretnina će još više da zamre. Onima kojima treba stan (a takvih uvijek ima) će umjesto kupovine (oni koji mogu kupiti je sve manje) ostati samo da traže stan pod zakup. A najam kao oblast je pogotovo neuređena. I kod nas još niko nije napravio zgradu za iznajmljivanje, što je na Zapadu uobičajena praksa…
Pa bilo je vrijeme da se tržište konačno malo “pročisti”.
Stan u centru bi mogao biti do 1.500KM/m2, a na periferiji (2-3 km od centra) oko 1.000KM/m2.
–
Luksuzni stanovi, u nekim manjim zgradicama u samom gradskom jezgru, u blizini parkova, rijeke, sa recepcijom i sl. bi mogli koštati više.
–
To je trebao da uredi Grad BL izgradnjom stambenih naselja po povoljnim cijenama, još kada su cijene rasle po 10% mjesečno, ali ni sada nije prekasno.
–
Stanovi za mlade, kadrove i sl. bi se trebali nuditi po 800-900KM/m2. Na taj način bi se privukli mladi i perspektivni ljudi u BL.
U suprotnom, zašto bi mlad čovjek kupovao stan u BL za 1.200EUR/m2, kada ga toliko košta i u Austriji, Njemačkoj, itd. Naći će posao tamo, pokupiti se i otići.
Mlade ljude BL ionako privlači jer su, u poređenju s njom, ostali gradovi u RS obične palanke.
Grad BL će teško graditi išta povoljno kad se zna ko i kako može graditi u BL, a raspolaganje državnom imovinom je zabranio visoki predstavnik…
Za zgradu na atraktivnoj lokaciji je teško naći plac, a oni u centru grada dostižu astronomske cifre, čak i do 600 KM/m2. Onda morate “podmazivati” za izmjenu regulacionog plana, pa pribaviti sve moguće dozvole i saglasnosti itd. Najlakši dio posla je naći izvođače i napraviti zgradu.
Za zgradicu od cca 2.500 m2 stambenog prostora na atraktivnoj lokaciji u BL, plac je plaćen 1 milion KM, pa samo plac u cijeni m2 “nosi” 400 KM. Za susjedni plac iste površine na kojem je takođe predviđena zgrada, vlasnik traži cijela 2 miliona KM!
Zato što se ,,podmazuje,, kako bi se regulacioni planovi izmijenili, zato što je većinski vlasnik UZ Jovo Vidović, zato što je v.d.UZ automehaničar Vajkić i još mnogo ,,zato,, je cijena kvadrata tolika kolika jeste. Ne mogu svi stanovati u centru, treba ulice proširiti, treba dobro regulisati saobraćaj, gradski prevoz i Banja Luku proširivati ka Lijevču. U Stokholmu se jako visoke naknade plaćaju za ulazak autom u sami grad, ali su zato svi oblici javnog prevoza u svakom pogledu više nego zadovoljavajući.Bar Banja Luka ima prostor da se širi i da se grade humana naselja sa svim sadržajima i sa zgradama ne većim od 4 sprata.
Umjesto humane izgradnje, zgrade (pa i naselja poput Aleje Centar) se grade skoro jedna uz drugu, tik uz prometne ceste, sa balkonima iznad samih trotoara. O zelenoj površini oko zgrade, drveću, klupama, parkingu, igralištu za djecu itd. nema ni govora, sve je podređeno maksimizaciji profita.
Problem nije samo u UZ već i u ZIBL-u, a posebno u gradskim i republičkim organima i institucijama koji su takođe praktično privatizovani.
Za plansko širenje grada treba izgraditi infrastrukturu, a za nju nema para, pa se onda trpaju zgrade gdje god one mogu stati, iako postojeća infrastruktura nije predviđena za toliki broj stanovnika na malom prostoru centra grada.
Slazem se u potpunosti sa kolegom Davidom
“Stanovi za mlade, kadrove i sl. bi se trebali nuditi po 800-900KM/m2. Na taj način bi se privukli mladi i perspektivni ljudi u BL.
U suprotnom, zašto bi mlad čovjek kupovao stan u BL za 1.200EUR/m2, kada ga toliko košta i u Austriji, Njemačkoj, itd. Naći će posao tamo, pokupiti se i otići.”
U prilog ovome ide i cinjenica da su konacno OTVORENE GRANICE i da vise nismo u toru ogradjeni bodljikavom zicom.
Onda dolazimo do pitanja zasto su stanovi po evropskim metropolama jeftiniji od stana u Banja Luci. Zato sto se razmisljalo na ovaj nacin:
“Mlade ljude BL ionako privlači jer su, u poređenju s njom, ostali gradovi u RS obične palanke.”
Moje misljenje je da ce BL svakim danom sve vise i vise postajati manje zanimljiva za zivot mladih ljudi, jer cinjenica je da cijela istocna RS gravitira prema BG i NS i BL im nikad nije bila zanimljiva, a ogromnoj vecini mladih poslije otvaranja granica je zapadna Evropa primamljivija destinacija od glavnog grada RS gdje dobro zivi samo drzavni aparat i nekolicina privatnika a ostali prezivljavaju i jedva krpe kraj s krajem. Normalan mladi svijet je umoran od politickih prepucavanja i nadigravanja drzavnih mocnika. Svi bi zeljeli da rade i da zarade a to se definitivno ne moze ovdje.
Kupovina stana u BL za one koji nisu bliski drzavnom aparatu i koji nisu privatnici i novopeceni biznismeni je jedna velika i neizvjesna avantura.
U bolje sutra ovdje bas niko ne vjeruje.
Ja sam zainteresovan za kupovinu koristenog(ne novog) dvosobnog stana u BL.