BANJALUKA, Cijena po kojoj pojedini trgovci u Bosni i Hercegovini u ovoj godini prodaju limun je duplo veća nego lani, ali u Upravi za indirektno oprezivanje BiH smatraju da nema nikakvog osnova da se cijena tog voća po kilogramu kreće čak oko šest maraka.
Portparol Uprave za indirektno oprezivanje BiH Ratko Kovačević potvrdio je za Agenciju Fena da je tokom sedam mjeseci 2014. godine u BiH ukupno uvezeno limuna i limete 4.869.511 kilograma, ukupne vrijednosti 5.140.610 KM.
Na to su plaćene uvozne dažbine u iznosu od 919.130 KM.
”To konkretno znači da vrijednost limuna pri uvozu u BiH bila 1,06 KM po kilogramu, na što se obračunate uvozne dažbine bile 0,19 KM po kilogramu”, ukazao je Kovačević.
U istom periodu prošle godine, u BiH je uvezeno 4.855.799 kilograma tog voća, ukupne vrijednosti 5.569.765 KM, a plaćene uvozne dažbine bile su u iznosu od 1.060.143 KM.
Vrijednost limuna pri uvozu u BiH je bila 1,15 KM po kilogramu, na što se obračunate uvozne dažbine bile 0,22 KM po kilogramu.
Da je cijena limuna u BiH neralno visoka smatraju i u Pokretu potrošača RS.
”Cijena limuna u Banjoj Luci je oko pet KM, što je iznenađujuće, iako je generalno voće nešto jeftnije u ovoj, u odnosu na prošlu godinu, jer je lošijeg kvaliteta i kiše su učinile da imamo lošiju ponudu”, rekao je za Fenu generalni sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović.
On ističe da i trgovci mogu da potvrde slabiju prodaju tog voća, a potrošači da ni kvalitet nije zadovoljavajući. Fena
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.