BANJALUKA, Autoprevoznici u RS smatraju da nema razloga za snižavanje cijena karata u međugradskom prevozu iako je gorivo u RS u odnosu na jesen prošle godine pojeftinilo za čak jednu marku po litru.
Đorđe Mitrović, direktor “Semberija transporta” iz Bijeljine, kazao je da nema nikakvih razloga da snize cijenu karata jer su prevoznici vozili po preniskim cijenama kada je gorivo bilo najskuplje i iznosilo 2,6 KM za litar.
“Jedino je pojeftinila nafta, a niko ne pita za ostale stvari, kao što su auto-dijelovi, ulje i slično, koliko je to otišlo nagore. Samo su dijelovi i ulje poskupili za preko 30 odsto, da ne pričam o ostalim stvarima koje utiču na cijenu karata”, naveo je Mitrović.
On je kazao da autoprevoznici nemaju nikakvog računa da snize cijenu karata, pogotovo što je cijena nafte veoma nestabilna pa se, prema njegovim riječima, na ljeto ponovo očekuje drastičan skok.
Iz “Semberija transporta” je saopšteno da cijena karte na relaciji Banjaluka – Bijeljina iznosi od 21 do 27,5 maraka u zavisnosti od prevoznika i da nije bilo pojeftinjenja, osim u “Drina transu”, koji je jedini snizio cijenu.
U autobuskim stanicama kažu da je autoprevoznik “Drina trans” ranije imao najskuplje karte, pa je ovim sniženjem samo izjednačio cijenu s ostalim prevoznicima, što i nije neko sniženje.
Miladin Erić, zaposlen na poslovima tržišta u “Drina transu” iz Zvornika, kazao je da je ovaj autoprevoznik jedini u RS ove godine snizio cijenu karata za 11 odsto u gradskom, prigradskom i međugradskom prevozu.
“To sniženje cijene karata je bilo posljedica pada cijene goriva. Međutim, o dodatnom sniženju ne mogu ništa reći s obzirom na to da su sada dosta skuplji auto-dijelovi i drugi potrebni metarijal”, kazao je Erić.
Stevo Pucar, iz Udruženja ekonomista RS-SWOT, kazao je da bi pojeftinjenje autobuskih karata trebalo da zavisi od učešća goriva u karti.
“Ako je gorivo pojeftinilo za 40 odsto i ako je učešće cijene goriva u cijeni karte 50 odsto, onda bi karta trebalo da pojeftini za 20 odsto”, naveo je Pucar.
Murisa Marić, izvršni direktor Udruženja potrošača “Don” iz Prijedora, kazala je da se građani u ovoj opštini često žale na cijenu karata i na to što prevoznici neće da je snize.
“Najviše se žale roditelji čija djeca idu u školu pa imaju mjesečne karte”, kazala je Marićeva.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma ja, cijeli svijet se brine zbog deflacije cijena nafte i ne zna kako da se rijesi taj problem, a trebali bi samo da pitaju gosp. Pametnog Mitrovica koji kaze da se na ljeto ocekuje drastican skok. Meni je drago sto ovaj covjek nadje vremena da se sastane sa eminentnim svejtskim strucnjacima i ima vremena da radi dublje makroekonomske analize, jer samo covjek koji je sve ovo prethodno uradio moze da se usudi da vrsi predvidjanja na svjetskom nivou. Sada je po prvi put jeftinije putovati autom nego platiti jednu autobusku kartu za istu udaljenost. Ali to je vjerovatno zbog rasta cijena dijelova i ulja, jer vodece auto i naftno-preradjivacke kompanije usljed pada traznje za njihovim proizvodima povecavaju cijene istih (gospodine Pametni, malo se edukujte prije davanja izjava za sredstva javnog informisanja).