Nema potrebe za novim proizvodnim kapacitetima u regiji

BANJALUKA, Pivarska industrija, iako u manjoj mjeri od drugih sektora, trpi posljedice globalne ekonomske krize, zbog koje su i najveće svjetske pivare krenule u restrukturiranje svog poslovanja i smanjenje troškova.“Svjetska ekonomska kriza ima uticaja na poslovanje ‘Carlsberga’ onoliko koliko ima uticaja na tržišta na kojima smo prisutni. Ako se potrošnja smanji, to će dakako imati uticaja na naše rezultate, ali činimo sve kako bismo bili spremni na promjene”, kaže za  Isak Šeps, regionalni direktor “Carlsberga” za jugoistočnu Evropu.
Govoreći o prilikama na tržištu BiH Šeps je istakao da je “Carlsberg” zadovoljan svojim učinkom, ali da se uslovi za poslovanje u BiH sporo poboljšavaju.
 Iako zvanični rezultati iz prošle poslovne godine još nisu objavljeni, možete li na osnovu preliminarnih rezultata reći da li ste zadovoljni poslovanjem “Carlsberga” na globalnom nivou i u jugoistočnoj Evropi?
ŠEPS: Budući da se “Carlsberg” nalazi na Danskoj berzi, ne mogu vam reći ništa o poslovnim rezultatima dok oni ne budu zvanično objavljeni.

 Da li je i u kojoj mjeri svjetska ekonomska kriza imala uticaja na pivarsku industriju i na poslovanje “Carlsberga”?
ŠEPS: Svjetska ekonomska kriza ima uticaja na poslovanje “Carlsberga” onoliko koliko ima uticaja na tržišta na kojima smo prisutni. Ako se potrošnja smanji, to će dakako imati uticaj na naše rezultate, ali činimo sve kako bismo bili spremni na promjene. Osim toga, radimo sve što možemo da bi naši potrošači i dalje bili zadovoljni našim proizvodima i uslugama, tako da vjerujemo da možemo očuvati svoju dobru poziciju na tržištu.

 Šta konkretno planirate uraditi da biste sačuvali svoje poslovanje od problema koje donosi svjetska ekonomska kriza?
ŠEPS: Najvažnije što radimo jeste ulaganje maksimalnih napora da razumijemo potrebe i očekivanja naših kupaca i klijenata kako bismo bili sigurni da ćemo ta očekivanja ispuniti. Osim toga, prilagođavamo naše troškove novoj ekonomskoj situaciji, kako bismo osigurali dalji rast profita kompanije.

Pročitaj više:  Pad inudstrijske proizvodnje u Srbiji 14 odsto

 Koliko pesimizam koji je prisutan među kupcima širom svijeta utiče na prodaju piva?
ŠEPS: Iako neke analize govore da je konzumiranje piva manje pogođeno teškim ekonomskim periodom, mislim da će generalno atmosfera ići ka smanjenju potrošnje. Zbog toga se pripremamo za takvu situaciju i vjerujemo da ćemo čak i u takvoj atmosferi uspjeti nastaviti svoj rast, naročito u jugoistočnoj Evropi.

 Kako gledate na bh. tržište i da li ste zadovoljni poslovanjem u BiH?
ŠEPS: Tržište BiH je za našu industriju relativno manje od ostalih tržišta u regiji, a na njemu je mnogo igrača – domaćih brendova i uvoznika. Mi smo veoma zadovoljni našim dostignućima u BiH, jer ubjedljivo držimo drugo mjesto na tržištu i imamo najbolju ponudu koja uključuje naše srpsko pivo lav, hrvatsko pan i poznata internacionalna piva carlsberg, tuborg i holsten.

 Kako gledate na ekonomsku situaciju u BiH i šta bi vlasti trebalo da promijene da bi privukle velike kompanije?
ŠEPS: Ekonomski uslovi u BiH se jako sporo poboljšavaju, a da bi se mogao očekivati rast stranih ulaganja potrebna je politička stabilnost, moderni zakoni i njihova jednaka provedba.

 Kakvi su planovi “Carlsberga” za ovu godinu u BiH?
ŠEPS: Naši planovi podrazumijevaju nastavak našeg rasta na tržištu. Kao što sam rekao, mi smo na drugom mjestu, a vjerujemo kako u veoma kratkom periodu možemo postati lider na bh. tržištu.

 Za razliku od Srbije i Hrvatske, u BiH nema velikih proizvođača piva. Smatrate li da će u budućnosti veliki igrači imati osnova da dođu na tržište BiH, ne samo kao uvoznici, nego i da proizvode?
ŠEPS: U modernim industrijama proizvodnja je globalna stvar i odluke o produkcijskim lokacijama baziraju se na regionalnim kapacitetima, potrebama određenog tržišta i dostupnosti. Budući da su postojeći kapaciteti u pivarskoj industriji u čitavoj jugoistočnoj Evropi veći nego što su potrebe tržišta, ne čini se realnim da će u bližoj budućnosti neki veliki proizvođač imati potrebe pokretati proizvodnju u ovoj regiji. Ali, mi smo otvoreni za sve mogućnosti ukoliko su one ekonomski opravdane. Nezavisne n.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts