BANJALUKA, Vlada RS trebalo bi da u narednih mjesec dana završi revidiranje liste strateških preduzeća i odredi koja od njih do daljeg neće biti predmet privatizacije, potvrdila je Dragana Tučić, izvršni direktor Sektora za prodaju i restrukturisanje u Investiciono-razvojnoj banci RS.
Prema njenim riječima, revidirana lista omogućiće Investiciono-razvojnoj banci da pripremi plan privatizacije za 2008. godinu, kojim će biti obuhvaćena sva preduzeća kod kojih ne postoje prepreke za prodaju državnog kapitala. Revidiranje liste naložila je Narodna skupština RS u septembru prošle godine, imajući u vidu da je postojeća lista u višegodišnjoj primjeni, a da se, u međuvremenu, znatno izmijenilo faktičko i strukturno stanje u preduzećima, kao i privredni ambijent u Srpskoj.
– Vlada će voditi računa da se na listi zadrže sva preduzeća koja obavljaju djelatnosti od strateškog značaja, a to su proizvodnja i distribucija električne energije, naftna industrija, željeznički saobraćaj, telekomunikacije, vodosnabdijevanje, rudarstvo i šumarstvo, javni mediji, igre na sreću, te proizvodnja oružja i vojne opreme – objašnjava Tučićeva.
Prema postojećoj listi strateških preduzeća u RS, 62 još nisu privatizovana, a od tog broja, 15 je u stečaju, tako da neće ni biti predmet privatizacije. Samo na području Banja Luke nalazi se 20 preduzeća koja spadaju u red strateških.
– “Aerodromi RS”, “Lutrija RS”, “Pošte Srpske”, “Krajinapetrol” i “Elektrokrajina” zadržaće status strateških preduzeća, a koja od njih će se naći u planu privatizacije za ovu godinu zavisi od odluke Vlade RS. Kada je riječ o komunalnim preduzećima, kao što su “Toplana” i “Vodovod” u Banjoj Luci, gotovo je sigurno da neće biti predmet privatizacije i da će se njihov status rješavati u saradnji s lokalnim zajednicama – navodi Tučićeva.
Ministar saobraćaja i veza RS, Nedeljko Čubrilović, kaže da je privatizacija “Aerodroma RS” odložena do daljeg, jer je to preduzeće od posebne važnosti za Republiku Srpsku, ali da će je biti u svakom slučaju.
– Kada je u pitanju Elektroprivreda RS, Vlada RS je, svojim zaključkom od 17. jula 2006. godine, odlučila da nema privatizacije već izgrađenih elektroenergetskih objekata u RS, ali nije zabranila ulaganja u elektroenergetski sektor, bilo da se radi o novim objektima, ili postojećim – objašnjava ministar privrede, energetike i razvoja RS, Rajko Ubiparip.
Prema njegovim riječima, Vlada sprovodi Akcioni plan prestrukturisanja elektroenergetskog sektora i zbog toga nije preporučljivo ići u većinsku privatizaciju elektroenergetskog sektora. Time bi se, ističe Ubiparip, izgubile karike u upravljanju preduzećima iz sistema ERS, gdje Vlada RS ima većinski paket akcija.
Status strateških preduzeća, s obzirom na to da se radi o preduzećima namjenske industrije, zadržaće i pet “Čajavčevih” preduzeća i to “Čajavec – Mjerno-detektorski uređaji”, “Čajavec – Specijalni uređaji”, “Čajavec – Telekomunikacije i elektronika”, “Čajavec – Profesionalna elektromehanika” i “Čajavec – Prostorna tehnika”.
– Kada će ova preduzeća biti privatizovana, zavisi prvenstveno od razrješenja imovinsko-pravnih problema nastalih podjelom bivšeg “Čajavca” – dodaje Tučićeva.
Robna kuća “Boska” i Fabrika alatnih mašina “Jelšingrad” trenutno su u proceduri sprovođenja postupka finansijskog restrukturisanja, po čijem okončanju će se, u najkraćem roku, pristupiti njihovoj privatizaciji, dok je ODP Veterinarsko-stočarski centar Banja Luka tek nedavno započeo postupak usklađivanja sa Zakonom o preduzećima, odnosno preregistraciju u akcionarsko društvo, kao preduslov za primjenu bilo kojeg od važećih metoda privatizacije.
– Metod privatizacije preduzeća UNIS Valjaonica HVT i hotela “Bosna” biće poznat nakon revidiranja liste strateških preduzeća, a što se tiče Regionalnog centra za primjenu nauke u poljoprivredi, koji od 2002. godine ne obavlja svoju djelatnost, Investiciono-razvojna banka analiziraće još jednom situaciju u ovom preduzeću i predložiti način rješavanja njegovog statusa – navodi Tučićeva. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.