BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ Ranka Mišić izjavila je da socijalni dijalog između granskih sindikata i Unije udruženja poslodavaca RS ne funkcioniše i dodala da ne očekuje dogovor o ključnim pitanjima zbog nepotpunog kapaciteta Unije.
Ona je nakon sastanka sa predstavnicima Unije udruženja poslodavaca izrazila sumnju u njen kapacitet, jer se ne može očekivati da će dogovoreni zaključci važiti za većinu poslodavaca RS.
“Ne znamo da li se možemo dogovoriti ni sa ključnim udruženjima u kojima su najveći problemi, a to su prerada drveta i metalska industrija, jer njihovih predstavnika danas nema”, naglasila je Mišićeva i dodala da današnjem sastanku nisu prisustvovala udruženja poslodavaca na koje ima najviše pritužbi za neizmirena dugovanja prema radnicima, jer su oni, prema riječima predstavnika Unije, napustili granska udruženja.
Prema njenim riječima, jedino o čemu se može postići dogovor jeste da počne da funkcioniše socijalni dijalog između granskih udruženja i sindikata.
“U protekle četiri godine nije se ništa dešavalo, nije bilo kontakta između nas i danas možemo samo otvoriti tekuća pitanja. Još nemamo zajednički stav koji može biti poruka radnicima koji danas štrajkuju, jer u RS dnevno imamo po tri aktivna štrajka”, rekla je Mišićeva i dodala da granska cijena rada nije povećana četiri godine.
Govoreći o povećanju poreza i doprinosa, Mišićeva je rekla da rješenje treba tražiti u smanjenju nameta i sveobuhvatnosti njihove naplate.
Ona je ocijenila apsurdnim podizanje kredita kako bi se ojačala stabilnost Fonda PIO, kada se zna da tom Fondu duguju mnogi poslodavci, čijom bi naplatom njegova sredstva bila znatno povećana.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Ranko Milić rekao je da suština rješavanja problema ne leži samo u dijalogu između Unije udruženja poslodavaca i Sindikata, već u činjenici da je otvoren put dijalogu granskih udruženja i sindikalaca i da u tom pravcu treba i dalje raditi.
“Mi nismo došli ovdje s ambicijom da ćemo riješiti sve nagomilane probleme i da ćemo se danas dogovoriti o svemu što nije dogovoreno, jer je ovo proces”, rekao je Milić.
Govoreći o povećanju poreza i doprinosa, Milić je rekao da postoji apsurdna situacija da je Vlada na ovaj način povećala prikupljanje javnih prihoda, dok su preduzeća pred gašenjem zbog nemogućnosti isplaćivanja obaveza.
Potpredsjednik Saveza sindikata za privredu Mile Ribić rekao je da situacija u kojoj trećina radnika u privredi ne prima redovno plate i kada se kolektivni ugovori poštuju sve manje, dovodi Sindikat u poziciju da digne uzbunu, što bi trebalo da urade kontrolni organi.
Prema njegovim riječima, cijena rada u pojedinim djelatnostima nije povećavana nekoliko godina, dok su u nekima cijene rada manje i za 35 odsto od prosječnih, što predstavlja znak za uzbunu, a situaciju dodatno pogoršava neefikasnost kontrolnih organa, kao i nemogućnost izvršenja sudskih presuda po tužbama radnika.
Predsjednik Udruženja poslodavaca, kože, tekstila i industrije obuće Radovan Pazurević izrazio je očekivanje da će Sindikat i poslodavci napraviti zajedničke uslove sa kojima će izaći pred Vladu, kako bi se mogli privući inostrani poslovni partneri.
On je dodao da je ovaj sektor uredio stanje sa radnicima u svojoj oblasti, ističući da je stanje u oblasti industrije obuće dobro, dok u oblasti kože i tekstila nije zadovoljavajuće.
“U ovom sektoru uspjeli smo da opstanemo prvenstveno zahvaljujući subvencijama Vlade, koje smo izborili tokom pregovora o ekonomskoj politici za ovu godinu”, naglasio je Pazurević.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
dobar post